אשכול ארצות הברית של אמריקה

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

teknoboy כתב: 18 ספטמבר 2022, 12:28החלק היחיד שרלוונטי לדיון על ארה"ב (ואפילו לדיון על קפיטליזם בכלל) הוא השאלה שהתחלנו איתה - האם באמת צריך לשבור את המסגרת של האשראי כדי להיות מאושרים.
זה תלוי בבן אדם. אני אישית לא צריך, אבל אני מכבד את האנשים סביבי שכן צריכים. שוב, כולנו שונים. לכל אחד צרכים אחרים.
והם לא שוברים את מסגרת האשראי. זה מה שהיה קורה אם הם היו עניים, אבל הם לא.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 13:00
teknoboy כתב: 18 ספטמבר 2022, 12:28החלק היחיד שרלוונטי לדיון על ארה"ב (ואפילו לדיון על קפיטליזם בכלל) הוא השאלה שהתחלנו איתה - האם באמת צריך לשבור את המסגרת של האשראי כדי להיות מאושרים.
זה תלוי בבן אדם. אני אישית לא צריך, אבל אני מכבד את האנשים סביבי שכן צריכים. שוב, כולנו שונים. לכל אחד צרכים אחרים.
והם לא שוברים את מסגרת האשראי. זה מה שהיה קורה אם הם היו עניים, אבל הם לא.
סליחה, אבל להגיד שמישהו לא יכול להיות מאושר בלי ליהנות ממשהו ש-99.999% מהאוכלוסיה לא יכולים להרשות לעצמם זה לגמרי מארי אנטואנט.
או שהבחור סובל מדיכאון קליני ולא מוכן להודות בזה וזאת ההתמודדות שלו, או שהוא בגישה של מארי אנטואנט (מאה אחוז פריביליגיה, אני-ואפסי-עוד של החיים), בהגדרה.
אף אחד לא *צריך* דבר כזה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

זה לא 99.999% מהאוכלוסיה, זה רק 10%. אתה ממש מגזים. כמעט כל עובדי ההייטק זה זה לא מיליארדרים, סתם עשירון עליון.
ומה הקשר לדיכאון לעזאזל? הבן אדם שהיה עגלגל ולא זז, פתאום הפך לבן אדם ספורטיבי לאללה, קם בחמש בבוקר כדי להתאמן, ופעם בחודשיים טס לתחרות בעולם.
כיף לו לאללה. נראה לי שאתה סתם מקנא.
אתה ואני לא צריכים את זה. הוא כן. למה אתה לא מסוגל לקבל את השונות האנושית?
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 14:20 1. זה לא 99.999% מהאוכלוסיה, זה רק 10%. אתה ממש מגזים. כמעט כל עובדי ההייטק זה זה לא מיליארדרים, סתם עשירון עליון.
2. ומה הקשר לדיכאון לעזאזל? הבן אדם שהיה עגלגל ולא זז, פתאום הפך לבן אדם ספורטיבי לאללה, קם בחמש בבוקר כדי להתאמן, ופעם בחודשיים טס לתחרות בעולם.
3. כיף לו לאללה. נראה לי שאתה סתם מקנא.
4. אתה ואני לא צריכים את זה. הוא כן. למה אתה לא מסוגל לקבל את השונות האנושית?
1. כמה אנשים בעולם יכולים להרשות לעצמם לטוס כל חודשיים לכמה ימים בשביל תחביב?
אז אולי זה לא אחד ממיליון אלא אחד מחמישים אלף. זה נראה לך הגיוני ש-99.98% בכלל לא יכולים להעלות על דעתם לעשות משהו שהוא *חיוני* כדי לחוש אושר?
2. הכול טוב ויפה אבל אפשר לעשות את כל אלה גם בלי לטוס שש פעמים בשנה לשבוע בשביל תחביב, תסכים איתי. אתה צריך דוגמאות?
3. ברור שכיף לו, ובאמת הייתי שמח אם היה לי מאה אלף דולר לפוצץ כל שנה על תחביביי. שיהיה בריא, לא מפריע לי שהוא נהנה מהחיים, רק מוזר לי לטעון שבלי זה הוא לא יכול להיות מאושר.
4. אני בהחלט מסוגל, אבל אני חושב שמישהו שצריך לבזבז כל שנה מאה אלף דולר על תחביב ואחרת הוא לא מאושר, הוא לא רק אדם עם הרבה מאוד מזל ופריבילגיה, הוא גם אדם שצריך תמיכה נפשית ואולי גם עזרה בלחולל שינוי בחיים שלו.
יש לו מספיק והוא מעדיף להתמודד עם הבעיות שלו ככה? לבריאות, למה לא.
אבל להגיד שזה צורך כשיש בעולם לא מעט אנשים שמתים\סובלים\חייהם מתקצרים בגלל עוני, זה לא הדבר הכי חכם שאפשר לעשות.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אתה חושב על אנשים כעל סוג של רובוטים. הם לא.
הבן אדם לא אהב ספורט, ניסה כל מיני דברים. הבריאות שלו לא היתה משהו. ואז פתאום מצא אהבה גדולה והתחיל לחיות בריא. המוטיבציה של תחרויות הביאה אותו לעוד יותר השקעה.
לבריאות שלו זה היה טוב. זה שאחרים לא יכולים להרשות לעצמם זה לא שיקול בכלל. הוא צריך לעשות מה שטוב לו, ולו זה טוב.
צריך לשאוף שכל מי שצריך משאבים כדי שיקבל את המוטיבציה (וזה קשה, מאד) לחיות יותר בריא, יהיו לו את המשאבים.
לנסות להפוך את כולם לעניים לא יביא לעולם טוב יותר. לנסות ולהפוך את כולם לעשירים, כן.
لا إله
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 08:17 אנחנו הולכים לירידה ברמת החיים רק בגלל טיפשות. יש לנו מקור אנרגיה בטוח ועם כמויות מספיקות למאות שנים, אבל כולם מפחדים ממנו בלי סיבה טובה ומתעקשים להשתמש בדלקים שמזיקים לסביבה.
אנחנו אכן על סף נזק בלתי הפיך לסביבה (ואלי כבר מעבר לסף), אבל זה לא מהסיבות הפוליטיות שכולם מדברים עליהן ("צריכה", "בזבוז" וכיוצא בזה).
אם המין האנושי יתאפס על עצמו ויעבור לאנרגיה גרעינית, אין סיבה שיהיה מחסור במשאבים לאף אחד.
זה ממש לא מתוך טיפשות, זה מכוון. הסיבה שאין מעבר אגרסיבי לשימוש באנרגיה גרעינית ומתחדשת באופן משלים (הסתמכות רק על אחת מהגישות איננה נכונה בכלל) היא שהמערכת הכלכלית בתוכה אנחנו פועלים היא כזו שמעודדת רווח בטווח הקצר והבינוני לפני כל דבר אחר, מה שמביא לכך שחברות שעלולות להפסיד הכנסה במעבר לשיטות אנרגיה אחרות (איפה שאין להן אחיזה בשוק כמו בנושא הפקת הדלקים מנפט וגז) מזרימות הון עתק לתעמולה פוליטית ושחיתות חוקית ("לובינג") כדי לסרס את המעבר הזה. וזה ממש לא מוגבל לשאלת אנרגיה גרעינית ומתחדשת כן או לא - חברות נפט ידעו כבר מאז שנות השבעים שהתבססות על דלקי מאובנים מובילה לשינוי אקלים, והן בחרו להעלים את המידע הזה מהציבור ומהקהילה המדעית כדי לא להביא לירידה ברווחים.

מי שמנסה להאשים את האזרחים ב"צריכה" ו"בזבוז" יוצר מסך עשן, כי הסיטואציה הזו בקושי נובעת מההתנהלות של הרוב המוחלט של הציבור (ובוודאי שלא רוב האנושות), אלא של תאגידי ענק והסירוב שלהם להקריב רווחים בטווח הקצר-בינוני עבור שינוי מהותי. לדוגמה: אי אפשר להאשים מישהו שבוחר לנהוג ברכב פרטי ע"פ שימוש בתחבורה ציבורית אם מצד אחד אין תשתית תחבורה ציבורית (כי חברות הרכב עושות לובינג נגד), ומצד שני מפמפמים לציבור שמכונית = חופש. זו בעיה מערכתית, לא ציבורית ובוודאי שלא אישית. כל המערכת הכלכלית כולה לא מסוגל להתנהל אחרת, וזה לא משנה אם יש קצת או יותר רגולציה ומדינת רווחה למעלה: זו בעיה שקיימת גם במערב וצפון אירופה. למעשה, זו אפילו בעיה שקיימת בכלכלות מתוכננות למחצה שפועלות בתוך ההגיון הקפיטליסטי הגלובלי, כמו סין.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל לייק אחדKingAlpaca
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 16:18 לנסות להפוך את כולם לעניים לא יביא לעולם טוב יותר. לנסות ולהפוך את כולם לעשירים, כן.
אבל כמו שהדוגמה שהתחילה את הדיון הזה מראה (נדמה לי שאתה הבאת אותה, לא?), כדי שהעניים יהיו עשירים יותר צריך שהעשירים יהיו עשירים פחות.
לא בגלל שלא מגיע להם ליהנות מהכסף שלהם, אלא בגלל שאנחנו רוצים לעזור לחלשים יותר.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

teknoboy כתב: 18 ספטמבר 2022, 16:36
its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 16:18 לנסות להפוך את כולם לעניים לא יביא לעולם טוב יותר. לנסות ולהפוך את כולם לעשירים, כן.
אבל כמו שהדוגמה שהתחילה את הדיון הזה מראה (נדמה לי שאתה הבאת אותה, לא?), כדי שהעניים יהיו עשירים יותר צריך שהעשירים יהיו עשירים פחות.
לא בגלל שלא מגיע להם ליהנות מהכסף שלהם, אלא בגלל שאנחנו רוצים לעזור לחלשים יותר.
זה למעשה בגלל שהעושר של בעלי-הון מגיע מניצול עובדים (וזה כמעט תמיד אומר שעשירים מנצלים עניים). אי אפשר לייצר הון בלי עבודה, וייצור הון בעבודה שכירה מביא למצב שמייצר ההון (קרי, העובד) לא מקבל את חלקו בייצור אחרת למעסיק לא יהיה רווח. זה א-ב של איך שהכלכלה עובדת ברמת המיקרו. אין כאן בכלל שאלה של שכירי הייטק מול עובדי חברות כ"א וכל מה שבאמצע, זה מסך עשן שמסתיר את אופן פעילות המערכת במציאות.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

כבר אמרתי, יש תפוקה שולית פוחתת של אושר מכסף. אבל לא מדובר על העשירון העליון, אצלם זו בדיוק רמת ההכנסה שצריך לחיים טובים. אני דיברתי על עשירית האחוז העליונה.
לטעמי עשירי העולם, המיליארדרים, צריכים לשלם 70-80 אחוזי מס על הכנסות (במקום 0-15 היום) אם הם רוצים לחיות במדינות המערב.
لا إله
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

החלק השני של התגובה יצא קצת מבלבל, אז אני אחדד: הבעיה היא לא שיש כמה אנשים שעובדים ומרוויחים 40,000 ש"ח ויותר לחודש. הבעיה היא שהרוב המוחלט של העובדים בקושי מגיעים לרבע מזה (במקרה הטוב), ולא יכולים להרשות לעצמם מחיה סבירה בלי לבזבז את רוב חייהם בעבודה (אחת או יותר) שמטרתה לייצר הון עבור מישהו אחר. והסיבה הבסיסית לכך היא שאין להם בעלות במקום העבודה שלהם ובאופן כללי על משאבי החברה.

השכירים בהייטק הם בסופו של יום באותו המעמד של פועלי בניין ופקידי בנק ולא הם אלו שגורמים לניצול עובדים או לבזבוז משאבים.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 16:56
כבר אמרתי, יש תפוקה שולית פוחתת של אושר מכסף. אבל לא מדובר על העשירון העליון, אצלם זו בדיוק רמת ההכנסה שצריך לחיים טובים. אני דיברתי על עשירית האחוז העליונה.
לטעמי עשירי העולם, המיליארדרים, צריכים לשלם 70-80 אחוזי מס על הכנסות (במקום 0-15 היום) אם הם רוצים לחיות במדינות המערב.
ברור שצריך קודם כול מיסוי כבד על העשירים ביותר ועל התאגידים, ולהגדיל מיסוי על אנשים רגילים שעובדים רק במידת הצורך ההכרחי.
העניין הוא שאתה לא עושה טובות לעמדה שלך כשאתה מביא כטיעון את הצורך של הבחור ההוא לרגש את עצמו על ידי נסיעה לתחרות במרחק אלפי דולרים כל חודשיים :smoke:

פלג, אתה צודק, אבל מה שאני מנסה להגיד לאיציק זה שגם אם נקבל את כל ההיגיון של יחסי הייצור של הקפיטליזם המאוחר (יצא מספיק מרקסיסטי?) לא נהיה חייבים להצדיק חזירות של עשירים (גם אם במקרה יחסית אלינו החזירים לא כל כך עשירים). מילא לסבול את זה, גם אני מוכן לסבול את זה, אבל להצדיק ולהציב את זה כדוגמה ומופת זה קצת מוזר.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

זו לא חזירות להנות מהחיים. הסגפנות לה אתה מטיף לעולם לא תמצא אוזן קשבת אצל אנשים. אנשים רוצים הנאות שכאלה מהחיים.
מה אצלך לא חזירות?
מסעדות זה חזירות? כל נופש במלון? לשחק במחשב עם כרטיס מסך יקר?
אול כל קונסולת משחקים היא חזירות כי באפריקה יש ילדים שאין להם?
נעלי ספורט זה חזירות? בגדים יפים?
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 18:07 זו לא חזירות להנות מהחיים. הסגפנות לה אתה מטיף לעולם לא תמצא אוזן קשבת אצל אנשים. אנשים רוצים הנאות שכאלה מהחיים.
מה אצלך לא חזירות?
מסעדות זה חזירות? כל נופש במלון? לשחק במחשב עם כרטיס מסך יקר?
אול כל קונסולת משחקים היא חזירות כי באפריקה יש ילדים שאין להם?
נעלי ספורט זה חזירות? בגדים יפים?
השכר החציוני בישראל הוא 8000 שקל (לפי הנתון הכי עדכני שמצאתי).
כמה הוא מוציא בשנה על התחביב שלו?
ארבע משכורות כאלה? שש?

לגבי השאלות שלך, אני אשאל אותך אחרת: מתי זה מתחיל להיות חזירות? כשהתחביב עולה לי מיליון שקל בשנה? חצי מיליון? מאה אלף? חמישים?

נכון שכרטיס מסך או בגד יפה נראה לנו כמו משהו הכי רגיל, לא איזו פריבילגיה מיוחדת ובטח שלא חזירות, אבל אם תשאר את הילד ההוא מאפריקה שההורים שלו מרוויחים שני דולר ליום האם כרטיס מסך ב300 דולר זה חזירות, הוא יתחיל לבכות ולא יפסיק שבוע.
אנחנו צריכים להיות מודעים לפריבילגיות שלנו, להודות עליהן, להיות מודעים להשפעה שלהן על העולם, ולנסות לצמצם את הפגיעה שלנו בסביבה שלנו (שמתאפשרת לנו בזכות הפריבילגיות האלה). לא לברוח מהן ולהניח שרמת החיים שלנו היא בדיוק מדרגה אחת מתחת לחזירות אז אנחנו בסדר.
אני גם לא אומר שצריך להסתגף. כולם קונים בגדים, וכולנו מבזבזים כסף על שטויות (וכבר הסכמנו שאפשר לדמיין עולם שבו אנשים מבזבזים בכיף שלהם בלי שזה יהיה על חשבון אף אחד). אבל קצת פרופורציה לא תזיק לאף אחד.

וספציפית לגבי הקאיאקים, הקטע הוא שלטוס כל חודשיים בשביל תחביב זה חזירות גם אם מסתכלים רק על ישראל.
שוב, איזה אחוז מהישראלים יכול להרשות לעצמו דבר כזה, לדעתך?
(ואם להתייחס לכותרת האשכול, איזה אחוז מהאמריקאים?)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
פרימו לוי
קיבל.ה  768 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 08:17 אנחנו הולכים לירידה ברמת החיים רק בגלל טיפשות. יש לנו מקור אנרגיה בטוח ועם כמויות מספיקות למאות שנים, אבל כולם מפחדים ממנו בלי סיבה טובה ומתעקשים להשתמש בדלקים שמזיקים לסביבה.
אנחנו אכן על סף נזק בלתי הפיך לסביבה (ואלי כבר מעבר לסף), אבל זה לא מהסיבות הפוליטיות שכולם מדברים עליהן ("צריכה", "בזבוז" וכיוצא בזה).
אם המין האנושי יתאפס על עצמו ויעבור לאנרגיה גרעינית, אין סיבה שיהיה מחסור במשאבים לאף אחד.
אנרגיה גרעינית רחוקה מלהיות מה שאתה מתאר, ביותר ממובן אחד. לא מחפש לך לינקים כי אני מהפלאפון וזה מציק, אולי אשלח כשאהיה על מחשב, אבל אם תכתוב משהו כמו ״nuclear energy climate change״ בגוגל סקולר אתה תמצא לא מעט מאמרים שמתארים לצד היתרונות שבשימוש באנרגיה גרעינית גם את החסרונות והמגבלות שלה, והם רבים. גם משהו בסגנון "the problem with nuclear enrgy and climate change״ בגוגל ימצא לך כתבות רגילות שמסבירות.
וצריכת משאבים ובזבוז אלו לא סיבות פוליטיות, הם בסופו של דבר לב העניין כי אין ממש היתכנות למצב שלא יהיה מחסור במשאבים לאף אחד. פחמן דו חמצני באטמוספירה זאת לא הבעיה היחידה שאורח חיים מערבי יוצר. ככה בשלוף שלל בעיות לא פחות חמורות - הכחדה המונית וקריסת מערכות אקולוגיות בים וביבשה כתוצאה מניצול יתר אובדן בתי גידול ושטחים טבעיים, זיהום אוויר ומים, מחסור במזון כתוצאה מדלדול קרקעות והתפשטות מדבור, התפשטות מחלות, וכו׳ וכו׳, כל אלו הן בעיות קריטיות שאנחנו בצומת קריטי לגביהן ושמעבר לאנרגיה גרעינית לא יעזור לגביהן. יש סכנה גדולה במחשבה הזאת שאם רק נמצא איזה פתרון קסם טכנולוגי מתאים נוכל להמשיך לחגוג באין מפתיע. באמת שאחד הקטעים המעניינים בבני אדם זה איך גם דברים שאמורים להיות לכאורה אוביקטיביים ונטולי פניות בסוף עוברים התאמה לתפיסות של האדם שמדבר עליהם. לתחושתי מה שמשותף לכל מי שמדבר על אנרגיה גרעינית בתור הפתרון קסם האולטימטיבי זה אמונה יוקדת בכך שהקפיטליזם הוא המזור לבעיות של רווחת האדם. ראיתי את זה גם בלימודים שלי שהשיקו במידה מסוימת לתחום הזה, וגם אצל סתם אנשים שנתקלתי בהם מדברים על זה. וואללה הייתי צריך להיות סוציולוג
הפוסט קיבל 3 לייקיםpelegsteknoboyKingAlpaca
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

פרימו: בדיוק בגלל הבעיות של אנרגיה גרעינית במתכונתה הנוכחית ראוי להתבסס עליה יחד עם שילוב מאסיבי של אנרגיות מתחדשות.
להדיותות (אני ביניהם) יש על זה סרטון נחמד של פיזיקאי אקלים שנשמע על פניו די שקול וסביר:

כמו-כן,
פרימו לוי כתב: 18 ספטמבר 2022, 21:37 יש סכנה גדולה במחשבה הזאת שאם רק נמצא איזה פתרון קסם טכנולוגי מתאים נוכל להמשיך לחגוג באין מפתיע. באמת שאחד הקטעים המעניינים בבני אדם זה איך גם דברים שאמורים להיות לכאורה אוביקטיביים ונטולי פניות בסוף עוברים התאמה לתפיסות של האדם שמדבר עליהם. לתחושתי מה שמשותף לכל מי שמדבר על אנרגיה גרעינית בתור הפתרון קסם האולטימטיבי זה אמונה יוקדת בכך שהקפיטליזם הוא המזור לבעיות של רווחת האדם.
מדוייק ביותר.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אם כבר נכנסנו לענייני אקלים וסביבה, צריך לזכור שהפליטות הן לא חזות הכול כמו שפרימו כתב,וש יש עוד משאבים מתכלים שאנחנו מבזבזים מהר מדי, ויש עוד משאבים מתחדשים שאנחנו מבזבזים בקצב מהיר מדי ומכלים את היכולת של הכדור לספק אותם.
אי אפשר לשמור על כמות הייצור הנוכחית לאורך זמן, ובקרוב כולם יבינו את זה או בטוב או ברע.
וזה עוד כשרוב אוכלוסיית העולם חיה בתנאים שאנחנו היינו מחשיבים כעוני מחפיר ולא אנושי.
אם נחבר את כל הדרום הגלובלי לחשמל, מים נקיים, ביטחון תזונתי שירותי רפואה בסיסית וכו', נצטרך לצמצם את החלק שלנו בניצול המשאבים העולמי עוד יותר, כלומר ירידה עוד יותר גדולה ברמת החיים.
(אפשר כמובן גם להמשיך לתת לכל העניים להירקב ביבשות שלהם, כמו שעושים היום, ואז הירידה ברמת החיים שלנו תהיה קטנה הרבה יותר, ואולי החבר יוכל אפילו לטוס פעם פעמיים בשנה לחתור בקאיאק בנופים יפים)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

האמת היא שאתה צודק ולמעשה התעלמתי לחלוטין מהעובדה שחלק גדול בעושר של מדינות העולם הראשון מתבסס על ניצול מחפיר של מדינות בעולם השלישי (מסחר בלתי-שיוויוני, עבר קולוניאליסטי שמנע מהן לנצל את משאבי הטבע שלהן יחד עם הווה ניאו-קולוניאליסטי שממשיך בהליך באופן בלתי-פורמלי ועוד ועוד). אז כן, במובן מסויים היכולת של הייטקיסט ישראלי לעשות סקי בשווייץ (וכן, גם היכולת שלי להתחבר לאינטרנט במדינה מערבית ולכתוב בפורום) מחייבת קיום מיליארדי עניים מרודים בעולם השלישי - וזה נכון כאמור גם במדינות הכי סוציאל-דמוקרטיות ופרוגרסיביות שיש. הדרך העיקרית שלנו בעולם המערבי להיאבק במציאות הזו היא דרך התנגדות חריפה ומוחלטת לאימפריאליזם על כל צורותיו.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אני חושב שהקפיטליזם המאוחר מעדיף את האפריקאים כצרכנים\יצרנים מאשר כאנשים שנמצאים מחוץ למשחק.
אבל זה לא קשור.
לא משנה מה יהיו יחסי הייצור, החלום של פעם - מיליארדי אנשים חיים חיי שגשוג ורווחה וטסים לעשות קאיאקים בנופים יפים וכו' - פשוט לא יכול להתממש על פני כדור הארץ.

דיסקליימר קטן: אין לדעת, אולי מחר ימציאו משהו שייצר אנרגיה "יש מאין", איזה כור היתוך קטן לשימוש ביתי, אבל הטכנולוגיה הנוכחית וזאת שבעתיד הנראה לעין לא תאפשר את החלום הנ"ל
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

teknoboy כתב: 19 ספטמבר 2022, 00:09 אני חושב שהקפיטליזם המאוחר מעדיף את האפריקאים כצרכנים\יצרנים מאשר כאנשים שנמצאים מחוץ למשחק.
כן, זה חלק מהמשחק של unequal exchange. הם צרכנים, אבל משלמים ביוקר על מוצרי צריכה שמיוצרים ממשאבים במדינה/יבשת שלהם שמועברים בזיל הזול לתאגידים במערב, ואז נמכרים בחזרה במחיר מופקע ביחס. יש עוד ההרבה מסביב, אבל זה הג'יסט. בכל מקרה בגדול את התאגידים במערב מעניינת יותר הגישה למשאבי טבע ואנוש זולים מאשר שווקים מפותחים כמו במדינות המוצא, כי זה מכניס הרבה יותר כסף - וזה לא יקרה אם תהיה אוכלוסיה משכילה ואמידה במדינות המנוצלות (חוץ משכבה קטנה של בורגנות שמשתפת פעולה עם המערכת הזו). זו סיטואציה קצת שונה ממה שהיה לפני כמאה חמישים שנה במדינות מערביות.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

pelegs כתב: 19 ספטמבר 2022, 00:23
teknoboy כתב: 19 ספטמבר 2022, 00:09 אני חושב שהקפיטליזם המאוחר מעדיף את האפריקאים כצרכנים\יצרנים מאשר כאנשים שנמצאים מחוץ למשחק.
כן, זה חלק מהמשחק של unequal exchange. הם צרכנים, אבל משלמים ביוקר על מוצרי צריכה שמיוצרים ממשאבים במדינה/יבשת שלהם שמועברים בזיל הזול לתאגידים במערב, ואז נמכרים בחזרה במחיר מופקע ביחס. יש עוד ההרבה מסביב, אבל זה הג'יסט. בכל מקרה בגדול את התאגידים במערב מעניינת יותר הגישה למשאבי טבע ואנוש זולים מאשר שווקים מפותחים כמו במדינות המוצא, כי זה מכניס הרבה יותר כסף - וזה לא יקרה אם תהיה אוכלוסיה משכילה ואמידה במדינות המנוצלות (חוץ משכבה קטנה של בורגנות שמשתפת פעולה עם המערכת הזו). זו סיטואציה קצת שונה ממה שהיה לפני כמאה חמישים שנה במדינות מערביות.
יותר קל לכרות במדינה שיש בה שלטון שמסוגל לספק לאזרחים מים לשתייה מאשר במקומות כמו אפגניסטן וכל מיני מחוזות באפריקה שנשלטים על ידי ואגנר
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

יותר זול לכרות במדינה בה יש משטר דיקטטורי שיש למדינה שלך הסכם כנ"ל איתו: היא מספקת לו תמיכה כלכלית ו/או צבאית והוא מאפשר לחברות מהמדינה שלך להפעיל אצלו מכרות בזיל הזול. אם הוא מחליט יום אחד לשנות את ההסכם, התמיכה של המדינה שלך תעבור ליריבים שלו. הוא בהתאם דואג שהאזרחים שלו לא מתחילים להתאגד ולדרוש יותר תנאים, כי זה עולה יותר כסף לחברה שלך - וכן לתחזוקה של תשתיות הסחר הרלוונטיות. הוא לא צריך יותר מזה, ואתה לא צריך יותר מזה.

יש גם אופציה אחרת: אם בעבר למדינה מערבית הייתה קולוניה כלשהי, שבמהלך שלטונה היא פחות או יותר חיסלה את היכולת של הקולוניה להשתקם ללא תמיכה, היא יכולה להתנות תמיכה כלכלית בתנאים כמו הפרטה (שלגמרי במקרה גורמת שחברות מאותה המדינה המערבית מוצאות את עצמן שולטות במשאבים), חיסול איגודי עובדים וכו', תחת טענות על "ליברליזציה" ו"קדמה". למעשה, זה בדיוק מה שקרן המטבע העולמית וארגונים אימפריאליסטים אחרים כמו האיחוד האירופי עושים: מתנים סיוע כלכלי לאזורים שהוחרבו ע"י הקולוניאליזם האירופי בפתיחת השוק לתחרות בינ"ל ומיזעור השקעות רווחה, ומן הסתם חברות מקומיות לא יכולות להתחרות בתאגידי הענק המערביים.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

מה שכן, אתה צודק שאיזורי מלחמה לא תמיד עוזרים לסחר הוגן, אבל הם בהחלט יכולים לעזור לחברות מערביות להשתלט על משאבים ולהציע שירותים למדינה הכובשת. זה פחות או יותר מה שקרה באפגניסטאן ועיראק: חברות אבטחה, בניה, תכנון תשתיות וכו' עשו מאות מיליארדים מההרס והכיבושים במדינות הנ"ל. מנגד, אם אין אופציה פרקטית לעשות עיראק/אפגניסטן אז בהחלט יש במדינה פחות עניין כלכלי אם היא בלתי-יציבה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

תאגידי הענק אמנם מסתדרים בכל מקום, אבל נראה לי שיותר קל וזול לכרות במדינה מושחתת אבל עם שלטון מתפקד (לא חסר דוגמאות) מאשר בסבך של מיליציות למיניהן
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

https://www.facebook.com/Mr.Dembin/post ... XTvcLctiel

דונאלד והיום הנורא, האיום, המבאס והגרוע ממש.
שלשום, ה-19.10, היה אחד הימים הקשים ביותר בקורותיו של דונאלד טראמפ מאז עזב את הבית הלבן לפני קצת פחות משנתיים. אמנם מפלגתו נמצאת במומנטום חיובי ב(כמעט) כל המירוצים הקריטיים לסנאט, בית הנבחרים ועוד, אבל האיש - עדיין הפייבוריט להוביל את הרפובליקנים בהסתערות (לא הפיזית, יש לקוות) המחודשת על הבית הלבן ב-2024 - מצא את עצמו בתוך סופה מושלמת של תביעות, תצהירים, כותרות והרבה, הרבה רעש משפטי, שהתנפץ לחופיו בעוצמה בתוך כמה שעות בלבד.
שימו לב לשרשרת האירועים (לפי סדר לא-כרונולוגי) שנחתו על הנשיא ה-45 באותו היום:
لا إله
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

لا إله
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

https://davidson.weizmann.ac.il/online/ ... 7%94%D7%91

האם המתמטיקה תציל את הדמוקרטיה האמריקאית?
איך ייתכן שבארצות הברית יש לבוחרים ממדינה אחת השפעה גדולה פי שלושה מאשר למצביעים ממדינה אחרת? מדוע במדינות רבות, מספר הנציגים של כל מפלגה בבית הנבחרים גבוה או נמוך משמעותית מהצפוי לפי התפלגות המצביעים? מצב בלתי-דמוקרטי זה הולך ומחריף, אך קבוצה של מתמטיקאים וסטטיסטיקאים מסייעת לתקן אותו
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

הימורים? הערכות? ניחושים?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

מפולת הרים רפובליקנית, עד כמה שיש דבר כזה במידטרמס
באופן כללי אני מאמין שזו תקופה שכמעט כל בחירות יביאו למהפך כזה או אחר
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1085 לייקים

teknoboy כתב: 08 נובמבר 2022, 16:07 הימורים? הערכות? ניחושים?
יהיה בין רע לנורא
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

KingAlpaca כתב: 08 נובמבר 2022, 20:18
יהיה בין רע לנורא
על זה בדיוק הבחירות שם
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
בני12
קיבל.ה  828 לייקים

מה אומרים בסביבתך ?
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

בני12 כתב: 08 נובמבר 2022, 20:43
מה אומרים בסביבתך ?
נראה לי שבסביבתי הקרובה אף אחד לא מודע לבחירות האלה.

מתי יהיה אפשר לראות תוצאות, ואיפה?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
הפועל
קיבל.ה  977 לייקים
יצירת קשר:

ייגמר רע, פריוויו לשובו של הטראמפ
נעשינו לנטל, אנו וזיכרונותינו, ובסופו של דבר נמכרנו
היינו של ההסתדרות, אבל עכשיו כבר לא
איש אחד, מוישה, בא וקנה אותנו
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1085 לייקים

בנתיים מפתיע לטובה
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1085 לייקים

טוב, נראה גם בסנאט וגם בבית מאוד מאוד צמוד.
אז כנראה שיקח לפחות כמה ימים עד שנדע.
האדום הצורר:
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

יותר מכמה ימים. בסנאט בג'ורג'יה יילכו לסיבוב נוסף כי אין 50% לאף אחד. יש איזה דפקט עצמאי עם 2%.
لا إله
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

מה הסיכוי שביידן מאפשר לסגניתו להתמודד בבחירות לנשיאות? היא לא יותר אהודה בציבור?
מי הכי אהוד/ה מהשמות המוזכרים בכתבה?

https://themadad.com/%D7%94%D7%90%D7%9E ... 2uEcKS3wzY
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

لا إله
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1085 לייקים

כל הכבוד לברזיל, כל הכבוד לארה"ב,
רק ישראל פישלה לגמרי.
האדום הצורר:
הפוסט קיבל לייק אחדD&3
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אלפקה מתכוון שהדמוקרטים ניצחו בנבאדה ושמרו על שליטה בסנאט עוד לפני המירוץ החוזר בג'ורג'יה
لا إله
שליחת תגובה