יש מלחמה (מבצע חרבות ברזל)

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

בלומי האדום כתב: 13 אוגוסט 2022, 00:14 ראשית כל, תודה על הרצון לעזור
מעניין אותי בעיקר לדעת איך נוצרה היישות הפלסטינית. מאיפה הם הגיעו, סיבות להגירה באזור, נתונים על האוכלוסיה, כמויות לאורך השנים.
מעדיף חומר בעברית, מאמרים או הרצאות, אין לי זמן לספרים, אבל לא מתומצת.
כל מה שיעזור לי להעמיק את הידע, ואולי לגבש דעה על זיקתם לאזור, בלי קשר לפיתרון העתידי.
השאלה למה אתה מתכוון במונח "ישות פלסטינית". הארץ הזו נקראת פלסטין החל מתקופות הרומאים, ומאז שלטו בה אימפריות שונות. אם יישות היא במובן המדיני/לאומי, צריך לזכור שהלאומיות היא עניין חדש יחסית. לא היו קיימות מדינות במזרח התיכון במאה ה-19, ולא לאומים. זו היה מרחב ערבי תחת השלטון העותומני, והייתה הגירה תמידית בתוך המרחב הזה, כולל לתוך פלסטין. אני יודע למשל, שתושבי ג'אסר א זרקא הם במקור אנשים שהובאו מסודן, לכן תראה שם יותר כהי עור. אז הפלסטינים הם פשוט התושבים של פלסטין. הקשר של הפלסטינים לארץ הוא קשר של תושבים למקום שבו משפחתם חיה מזה דורות, כמו קשר של מקדוני למקדוניה, עוד לפני שהיא הייתה מדינה.

לגבי הדמוגרפיה כאן יש נתונים. אמנם זה וקיפדיה, אבל דומה לנתונים שאני מכיר.

ספר אחד בעברית הוא של פרופסור ברוך קימרלינג – "פלסטינים – עם בהיווצרותו". אונליין אני מוצא רק את המקור באנגלית (שאחר כך תורגם לעברית). הספר מתאר את המאבק הפלסטיני החל מ-1834. אתה יכול לבחור שם מהתוכן פרקים שמעניינים אותך.

יש כאן וידאו טוב, שמתאר עם לווי של הסטוריונים, את החיים בפלסטין החל מסביבות 1900, ומראה חיים עשירים של תרבות, מסחר, כלכלה, אפילו ספורט... על כל פנים – זו לא "ארץ ללא עם"....

אני מוסיף כאן הרצאה של פרופסור אבי שליים, על הבגידה של הבריטים בפלסטינים והחלק שלהם ביצירות הסכסוך. זה אמנם לא רק הסטוריה פלסטינית, אבל זה מסביר את הרקע הגיאופוליטי של כל האיזור, וגם את המרחב הערבי שבתוכו הפלסטינים צמחו כיחידה נפרדת.

אגב, לא נכון להסתכל עליהם הסטורית כלאום, אלא כעל תושבים ילידים של ארץ, והמסגור הנכון של המאבק הוא מאבק של ילידים לזכויות אזרח בארצם כנגד מתיישבים קולוניאליים, ממש כמו שהיה באוסטרליה, או בדרום אפריקה.
הפוסט קיבל 2 לייקיםpelegsסומך
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אמה גולדמן כתב: 13 אוגוסט 2022, 10:34 תקראו את הספר החדש של הלל כהן
אני לגמרי ממליץ גם על אחד הספרים הקודמים שלו, "ערבים טובים". פחות או יותר שינה לגמרי את התפישה שלי לגבי תקופת הממשל הצבאי על האזרחים הפלסטינים של ישראל.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל לייק אחדאמה גולדמן
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני רק רוצה לתקן (או להדגיש?) שני דברים בתגובה האחרונה של מטלי:
1. זה לא שלא היו מדינות, אלא שלא היו מדינות לאום. האימפריה העות'מנית היא אחת הדוגמאות הברורות ביותר לאימפריה ששלטה על כמה לאומים שונים, והתמוטטה עקב העליה של רעיון הלאומיות המודרני. האימפריה האוסטרו-הונגרית היא עוד דוגמה קלאסית (ולא במקרה שתיהן התמוטטו בעקבות אותה המלחמה). אם הכוונה הייתה שלא היו מדינות ערביות תחת השלטון העות'מני - זה בהחלט נכון, המבנה של האימפריה היה שונה לחלוטין ממה שאנחנו מכירים היום כמדינות לאום.
2. לגבי השורה האחרונה: זה נכון עד פחות או יותר תקופת המנדט הבריטי (ויש הטוענים שגם לפני כן). באופן כללי, האימפריאליזם העות'מני ואחריו הבריטי, עליית תפישת מדינות הלאום וכמובן תחילת הפרוייקט הקולוניאלי הציוני, גרמו כולם לתושבי הארץ הערבים לגבש לאומיות פלסטינית נפרדת משלהם, קרי הלאומיות הפלסטינית. מאז הנכבה, וביתר שאת בעשורים האחרונים, קשה מאד להתווכח עם עובדת קיומה של לאומיות כזו (אפילו הדבילים שמצהירים ש"אין כזה דבר עם פלסטיני" מכירים בעובדה שהתפישה הלאומית בהחלט קיימת).
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

pelegs כתב: 13 אוגוסט 2022, 17:17 אני רק רוצה לתקן (או להדגיש?) שני דברים בתגובה האחרונה של מטלי:
1. זה לא שלא היו מדינות, אלא שלא היו מדינות לאום. האימפריה העות'מנית היא אחת הדוגמאות הברורות ביותר לאימפריה ששלטה על כמה לאומים שונים, והתמוטטה עקב העליה של רעיון הלאומיות המודרני. האימפריה האוסטרו-הונגרית היא עוד דוגמה קלאסית (ולא במקרה שתיהן התמוטטו בעקבות אותה המלחמה). אם הכוונה הייתה שלא היו מדינות ערביות תחת השלטון העות'מני - זה בהחלט נכון, המבנה של האימפריה היה שונה לחלוטין ממה שאנחנו מכירים היום כמדינות לאום.
2. לגבי השורה האחרונה: זה נכון עד פחות או יותר תקופת המנדט הבריטי (ויש הטוענים שגם לפני כן). באופן כללי, האימפריאליזם העות'מני ואחריו הבריטי, עליית תפישת מדינות הלאום וכמובן תחילת הפרוייקט הקולוניאלי הציוני, גרמו כולם לתושבי הארץ הערבים לגבש לאומיות פלסטינית נפרדת משלהם, קרי הלאומיות הפלסטינית. מאז הנכבה, וביתר שאת בעשורים האחרונים, קשה מאד להתווכח עם עובדת קיומה של לאומיות כזו (אפילו הדבילים שמצהירים ש"אין כזה דבר עם פלסטיני" מכירים בעובדה שהתפישה הלאומית בהחלט קיימת).
אני רק רוצה להדגיש לגבי הערה 2:
מסכים כמובן, אבל: 1. ההערה נועדה לאלה שטוענים שלא היה לאום פלסטיני, או עם פלסטיני. גם אם טענה זו הייתה נכונה והם היו סתם מאות אלפי ילידים פראים שגרים בארץ, הרי שטיהור אתני אכזרי שלהם הוא פשע מלחמה, ומניעת שוויון זכויות מלא לכל בני הארץ על בסיס דת או אתנו הוא עוול מוסרי. כפי שנעשה בכל הארצות בהן היה פרויקט של settler colonialism.
2. קשה לתאר מציאות שבה יש משטר ששולט באופן מוחלט על כל המרחב שבין הים לירדן, ותחתיו חיים נתינים של קבוצה אחרת ברמות דיכוי שונות, כמאבק לאומי בין שתי קבוצות, כאילו יש כאן איזו סימטריה. גם הסיטואציה הנוכחית, ולדעתי גם הפתרון בסופו של דבר, יותר דומים למציאות של דרום אפריקה. גם שם לא הגיע ללבנים מדינה נפרדת, ושם השחורים לא רצו מדינה נפרדת לעצמם, כי הכל מולדת שלהם.
(ואני יודע שעל הנקודה הזו אתה לא מסכים איתי...).
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

להיפך, אני מסכים מאד. הסיבה היחידה שאני בגדול תומך ברעיון שתי המדינות הוא בגלל שזה מה שהפלסטינים רוצים, ופלסטין עצמאית תהיה לדעתי עמדת זינוק טובה לעצמאות לאומית (וממילא אני בעד איחוד/פדרציה בשלב מסויים). אבל אני לא משלה את עצמי שזו לא ההחלטה שלי, ואם הפלסטינים יחליטו לדרוש מדינה אחת, אני אעשה כל מה שאני יכול בשביל לקדם את המטרה הזו.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

תמונה

ואו, איזו דעה מקורית ומעניינת שלא שמענו שוב ושוב ב-15 השנים האחרונות, ולחלוטין מעוגנת בתפישה מציאותית של הסיטואציה.
לפחות הוא מבין שבגישה הזאת תמיד יהיה הסבב הבא.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

pelegs כתב: 16 אוגוסט 2022, 15:40 להיפך, אני מסכים מאד. הסיבה היחידה שאני בגדול תומך ברעיון שתי המדינות הוא בגלל שזה מה שהפלסטינים רוצים, ופלסטין עצמאית תהיה לדעתי עמדת זינוק טובה לעצמאות לאומית (וממילא אני בעד איחוד/פדרציה בשלב מסויים). אבל אני לא משלה את עצמי שזו לא ההחלטה שלי, ואם הפלסטינים יחליטו לדרוש מדינה אחת, אני אעשה כל מה שאני יכול בשביל לקדם את המטרה הזו.
כמו בכל ציבור, אין אצל הפלסטינים דעה אחידה לגבי העניין. פתרון שתי המדינות הולך ומאבד שם פופולריות.
אני לא יודע כמה הדיווחים הללו מייצגים, אבל בטח אין אפשר לומר שזה הפתרון שהם רוצים באופן גורף.

רוב לפתרון המדינה האחת בקרב הפלסטינים ביו"ש
סקר דעת קהל פלסטיני מצביע על עלייה בתמיכה בפתרון מדינה אחת
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כמובן שהם לא מונוליט, אבל כשמתעסקים עם קבוצות ולא עם אינדיוידואלים צריך למצוא דרך להסכים מה הרצון השגור בקבוצה. נניח, להקשיב להנהגה הדמוקרטית של הקבוצה. במקרה של הפלסטינים, לטעמי, הועדות העממיות למשל מדברות יותר בשם העם מאשר פת"ח שהוא... משת"פ של ישראל ומושחת עד היסוד, אם נהיה עדינים. וזה בהחלט נראה שיותר פלסטינים תומכים ברעיון המדינה האחת. אם זה אכן המצב - אז כאמור אני תומך במה שהם תומכים, למרות שברמה האישית אני עדיין חושב שעצמאות פלסטינית (שכוללת כלכלה נפרדת וצבא, כמובן) לצד מדינת כל אזרחיה יהיה צעד מוצלח יותר.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני גם מודה שאני מחובר עדיין למק"י וחד"ש, ומכבד גם את ההחלטות שלהן בנושא (שהן, להבנתי, עדיין תמיכה ברעיון שתי המדינות).
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

ASAFABADI כתב: 10 אוגוסט 2022, 04:06
teknoboy כתב: 09 אוגוסט 2022, 19:03
ASAFABADI כתב: 09 אוגוסט 2022, 18:53
אז שאני אבין, להולנדים אין תכונה משותפת בתור ציבור שהם עם גבוה?
אתה רושם:"למיטב הבנתי, גם באספקט הגנטי, מדובר על כמה וכמה גנים שונים שיכולים להשפיע במידות שונות על הגובה, והכול כמובן בהינתן תנאים סביבתיים מתאימים"
להלן תכונה משותפת לעם ההולנדי, עם שגר באותו מקום עם גנטיקה דומה
באיזה מובן זה תכונה של הציבור ההולנדי?
הממוצע זה פשוט מה שיוצא כשמודדים את כולם, זה לא משהו שאומר משהו על העולם או למשל על הסיבה לזה שהתפלגות הגבהים פה שונה משם.
ואיך אתה יודע שלמתגוררים בהולנד יש גנטיקה דומה? איך השונות הגנטית בהולנד לעומת הארצות השכנות או לעומת העולם בכלל?
(קראת את הדיונים הקודמים, אז אתה ודאי יודע שהשונות בתוך כל קבוצה שתבחר תהיה גדולה מהשונות בין הקבוצות, וזה לא עניין של דעה, בדקו ומצאו)

אגב, אם הגובה הוא תכונה משותפת של כל ההולנדים (נניח שיש להם את גן הגובה הדמיוני שלנו, כלומר הם גבוהים מסיבה מסוימת שקשורה ספציפית אליהם, לא כי הם אוכלים טוב בילדות), היית מצפה שהגובה של ההולנדים יהיה דומה יחסית (סטיית תקן קטנה) לעומת מקומות שאין בהם תכונה משותפת גנטית כזאת.
האם זה המצב? אשמח לשמוע איך התפלגות הגבהים בהולנד שונה.
יודע מה שחרר גובה, הנה משהו שקל מאוד להסביר. למה השוודים בלונדינים רובם וההודים לא? כי השוודים אוכלים משהו אחר בילדות לעומת ההודים? הודי שיעבור לשוודיה יהפוך להיות בלונדיני לפי שיטתך לא?
בלונדיניות זו לא תכונה משותפת של רוב השוודים? שיער שחור זה לא תכונה משותפת של רוב ההודים?
ולא, השוני בין צבעי השיער בין שוודים לא יהיה יותר גדול מהשוני בין צבעי שיער של שוודים לעומת הודים, או שגם את זה אתה מכחיש כי כולנו בני אדם מאותו עם ללא שום הבדלים אחד מהשני?
בהמשך לדיון על הגנטיקה של גובה, נתקלתי בסרטון שמסביר את הנושא לא רע (היא מדברת על צבע עור, אבל זה אותו עקרון, שתי התכונות מושפעות מכמה וכמה גנים, בנוסף לגורמים סביבתיים וכו')
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני לא מאמין שבפורום של אוהדי הפועל אשכרה צריך להסביר לאנשים ש"גזע" זה בסה"כ קונסטרוקציה חברתית והניסיון לשייך אינטלגנציה ל"גזע" זה וואחד דבר משוגע לעשות :bang:
ASAFABADI
קיבל.ה  176 לייקים

בדיוק נתקלתי בזה וזה הזכיר לי את הדיון
https://fb.watch/f9fEJ7GrxL/
תוכנית מתיחות ופשוט כל בן אדם שם אחרי 2 שניות בלי שקרה משהו מוגזם מתחיל להרביץ לו, אפילו הערסים הכי גרועים בארץ לא מגיעים לאלימות כזה מהר, מוזמנים להמשיך לתת שלל סיבות או פשוט להפנים שהם חיים בתרבות אלימה. יש עוד הרבה עמים עם יוקר מחיה ועוני שלא כאלה אלימים אז זה באמת לא תירוץ. בארץ בחיים שלכם לא הייתם רואים בתכנית מתיחות כזו כמות של אלימות
El dudernio
קיבל.ה  1260 לייקים

ASAFABADI כתב: 27 אוגוסט 2022, 05:46 בדיוק נתקלתי בזה וזה הזכיר לי את הדיון
https://fb.watch/f9fEJ7GrxL/
תוכנית מתיחות ופשוט כל בן אדם שם אחרי 2 שניות בלי שקרה משהו מוגזם מתחיל להרביץ לו, אפילו הערסים הכי גרועים בארץ לא מגיעים לאלימות כזה מהר, מוזמנים להמשיך לתת שלל סיבות או פשוט להפנים שהם חיים בתרבות אלימה. יש עוד הרבה עמים עם יוקר מחיה ועוני שלא כאלה אלימים אז זה באמת לא תירוץ. בארץ בחיים שלכם לא הייתם רואים בתכנית מתיחות כזו כמות של אלימות
1. מה זה כזה מהר לא רואים שם כלום?
2. לא אין עוד עמים שיוקר המחיה ויכולות הפרנסה הם כאלו.
3. אתה מודע לזה שזאת תוכנית טלויזיה כן?
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אסף, אתה מנסה להתווכח עם מסקנות של מחקרים על גבי מחקרים (שיש קורלציה ברורה בין עוני ואלימות/פשע) ע"י הצגת אנקדוטות. אומר זאת בעדינות: העולם לא עובד ככה.

אם זה היה עובד ככה, אז כפי שכתבתי לאסף האחר, תרבות יהודי ארה"ב, אם לא התרבות היהודית כולה, הייתה אלימה ופושעת, כי היקף האלימות והפשע בקרב מהגרים יהודים בתחילת המאה הקודמת היה גדול מאד (שלא לדבר על המאפיה בראשות לנסקי).
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

עכשיו גם טרחתי לראות במה מדובר, וזה קטעים ערוכים מפאקינג עזה - אחד מהמקומות בעולם שהכי קרובים לגהינום. בחייאת, זה לא טיעון.

אגב נוסף: אם התאוריה שלך הייתה נכונה אז ישראל היא מקום פי כמה וכמה אלים ביחס נגיד לאירופה המערבית. האם זה מצדיק פלישה של נאט"ו לישראל וכיבושה?
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אהבתי שהכתבה מדגימה שאפשר להעביר ביקורת פומבית ביותר על החמאס בעזה, אבל בסיכום הכתב מייחל לימים שבהם יהיה אפשר להעביר ביקורת פומבית על החמאס בעזה
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
ASAFABADI
קיבל.ה  176 לייקים

pelegs כתב: 27 אוגוסט 2022, 14:06 אסף, אתה מנסה להתווכח עם מסקנות של מחקרים על גבי מחקרים (שיש קורלציה ברורה בין עוני ואלימות/פשע) ע"י הצגת אנקדוטות. אומר זאת בעדינות: העולם לא עובד ככה.

אם זה היה עובד ככה, אז כפי שכתבתי לאסף האחר, תרבות יהודי ארה"ב, אם לא התערבות היהודית כולה, הייתה אלימה ופושעת, כי היקף האלימות והפשע בקרב מהגרים יהודים בתחילת המאה הקודמת היה גדול מאד (שלא לדבר על המאפיה בראשות לנסקי).
https://worldpopulationreview.com/count ... -countries
מאמין שיש עוד הרבה מדינות עניות ברמתן אבל איכשהו רוב הרשימה הן מדינות... ערביות והנה מחקרים לא אנקדוטה. נראלי שהעוני בצפון קוריאה קצת יותר גרוע מברוסיה אבל כן בכל זאת רוסיה מעליה כי כמו שרשמתי אז האסיאתיים הם פשוט תרבות הרבה פחות אלימה, אם צפון קוריאה היתה מדינה ערבית לא רוצה לחשוב מה היה הולך שם
בצד השני יש לך שם את המדינות הכי פחות אלימות ושנינו יודעים שסלובניה וצ'כיה ברמה כלכלית פחותה מישראל ובכל זאת הם מעלינו למה? כי החברה הישראלית אכן חברה יותר אלימה מהסלובנית והצ'כית
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

ASAFABADI כתב: 27 אוגוסט 2022, 18:52
pelegs כתב: 27 אוגוסט 2022, 14:06 אסף, אתה מנסה להתווכח עם מסקנות של מחקרים על גבי מחקרים (שיש קורלציה ברורה בין עוני ואלימות/פשע) ע"י הצגת אנקדוטות. אומר זאת בעדינות: העולם לא עובד ככה.

אם זה היה עובד ככה, אז כפי שכתבתי לאסף האחר, תרבות יהודי ארה"ב, אם לא התערבות היהודית כולה, הייתה אלימה ופושעת, כי היקף האלימות והפשע בקרב מהגרים יהודים בתחילת המאה הקודמת היה גדול מאד (שלא לדבר על המאפיה בראשות לנסקי).
https://worldpopulationreview.com/count ... -countries
מאמין שיש עוד הרבה מדינות עניות ברמתן אבל איכשהו רוב הרשימה הן מדינות... ערביות והנה מחקרים לא אנקדוטה. נראלי שהעוני בצפון קוריאה קצת יותר גרוע מברוסיה אבל כן בכל זאת רוסיה מעליה כי כמו שרשמתי אז האסיאתיים הם פשוט תרבות הרבה פחות אלימה, אם צפון קוריאה היתה מדינה ערבית לא רוצה לחשוב מה היה הולך שם
בצד השני יש לך שם את המדינות הכי פחות אלימות ושנינו יודעים שסלובניה וצ'כיה ברמה כלכלית פחותה מישראל ובכל זאת הם מעלינו למה? כי החברה הישראלית אכן חברה יותר אלימה מהסלובנית והצ'כית
עוד פעם התחלנו עם טענות מכלילות ובלתי מבוססות. בדקת איך אספו את הנתונים? מה המשמעות של "מדינות אלימות"? האם חלוקת העושר בתוך כל המדינות שווה? אני אתן לך דוגמה: יכולה להיות מדינה עשירה מאד באופן כללי, שבה יש אחוז נכבד מאד של תושבים עניים מרודים (זה למעשה המצב בכמה מדינות באיזור המפרץ). בהתאם, בקרב התושבים הללו יש אחוז אלימות גבוה. אז יוצא שהמדינה נחשבת "עשירה" אבל גם "אלימה". אם אתה רוצה אשכרה ללמוד משהו מהנתונים שאתה מביא, כדאי לך לנסות לבודד נתונים כדי לוודא שאתה לא מסיק מסכנות שגויות מכל מיני קורלציות עם משתנים חבויים. הנה דוגמא: מאותו האתר ממש, מפת "המדינות לפי אי-שיוויון כלכלי". תראה איזה קטע, הטרנד בשתי המפות דומה מאד זה לזה. עוד אפשרויות להטיה: מדינות בהן יש קבוצה קטנה יחסית במלחמה עם כלל המדינה, ואז הקבוצה הזו היא תקפיץ לכל המדינה את מדד האלימות.
בקיצור, אין לי מושג מה הרקע האקדמי שלך, אבל באמת שכדאי לך לעבור שוב על קורסי עיבוד נתונים ו/או סטטיסטיקה בסיסיים.

(ושכחתי להוסיף: אף אחד לא אמר שעוני בלבד הוא המדד לאלימות, אלא שהוא בהפרש ניכר המדד עם הקורלציה הגבוהה ביותר. אני ממליץ לך בחום לחפש מחקרים שעושים פילוח לפי אוכלוסיות בתוך מדינות ולראות בדיוק מאיפה הטענה הזו מגיעה)
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כאילו, הניסיון פה בפורום של כמה משתמשים להראות שיש איזשהו מתאם בין "ערביות" ל-"אלימות" הוא מביך ברמות, בייחוד בהתחשב בעובדה שמדובר בפורום של קבוצת ספורט שקמה - לפחות פורמלית - מתוך אידיאולוגיה סוציאליסטית. זה מרגיש כאילו השלב הבא יהיה להשתמש בפרנולוגיה. עזבו את זה, בחיי, ולכו תקראו קצת מרקס, אנגלס וממשיכי דרכם.
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

מה זה לקרוא?
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

its-sick כתב: 27 אוגוסט 2022, 19:35 מה זה לקרוא?
אפשר גם להאזין לגרסאות מוקלטות של הטקסטים.
ASAFABADI
קיבל.ה  176 לייקים

pelegs כתב: 27 אוגוסט 2022, 19:33 כאילו, הניסיון פה בפורום של כמה משתמשים להראות שיש איזשהו מתאם בין "ערביות" ל-"אלימות" הוא מביך ברמות, בייחוד בהתחשב בעובדה שמדובר בפורום של קבוצת ספורט שקמה - לפחות פורמלית - מתוך אידיאולוגיה סוציאליסטית. זה מרגיש כאילו השלב הבא יהיה להשתמש בפרנולוגיה. עזבו את זה, בחיי, ולכו תקראו קצת מרקס, אנגלס וממשיכי דרכם.
אתה באמת חושב שהאיסלנדים הם תרבות אלימה בדיוק כמו הישראלים (היהודים)? אם כן אני לא רואה אפשרות להמשיך את הדיון כי אני פשוט מוכן להסתכל על הדבשת של עצמי ולהגיד שגם החברה הישראלית אלימה יותר מהן, יש תרבויות אלימות יותר ויש פחות וזה הכל לפי החינוך
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

ASAFABADI כתב: 27 אוגוסט 2022, 21:10
pelegs כתב: 27 אוגוסט 2022, 19:33 כאילו, הניסיון פה בפורום של כמה משתמשים להראות שיש איזשהו מתאם בין "ערביות" ל-"אלימות" הוא מביך ברמות, בייחוד בהתחשב בעובדה שמדובר בפורום של קבוצת ספורט שקמה - לפחות פורמלית - מתוך אידיאולוגיה סוציאליסטית. זה מרגיש כאילו השלב הבא יהיה להשתמש בפרנולוגיה. עזבו את זה, בחיי, ולכו תקראו קצת מרקס, אנגלס וממשיכי דרכם.
אתה באמת חושב שהאיסלנדים הם תרבות אלימה בדיוק כמו הישראלים (היהודים)? אם כן אני לא רואה אפשרות להמשיך את הדיון כי אני פשוט מוכן להסתכל על הדבשת של עצמי ולהגיד שגם החברה הישראלית אלימה יותר מהן, יש תרבויות אלימות יותר ויש פחות וזה הכל לפי החינוך
התרבות האיסלנדית חיה בשלום יחסי ושגשוג כלכלי לאורך זמן, אז מן הסתם רמת האלימות בחברה שלהם נמוכה יותר. זה בדיוק מה שאני טוען בתגובות האחרונות שלי, אולי כדאי שתקרא אותן שוב. אם מחר איסלנד תהיה במצב כלכלי שבור לחלוטין, עוני מתפשט ומלחמה תמידית - רמת האלימות בחברה שלהם תזנק לאורך הדורות הבאים.
ASAFABADI
קיבל.ה  176 לייקים

pelegs כתב: 27 אוגוסט 2022, 22:57
התרבות האיסלנדית חיה בשלום יחסי ושגשוג כלכלי לאורך זמן, אז מן הסתם רמת האלימות בחברה שלהם נמוכה יותר. זה בדיוק מה שאני טוען בתגובות האחרונות שלי, אולי כדאי שתקרא אותן שוב. אם מחר איסלנד תהיה במצב כלכלי שבור לחלוטין, עוני מתפשט ומלחמה תמידית - רמת האלימות בחברה שלהם תזנק לאורך הדורות הבאים.
מבין מה שאתה אומר וגם מקבל את זה במידה מסוימת. אבל יש לי 2 סייגים:
1.זה סוג של ביצה ותרנגולת ועצם זה שרוב העמים הערביים חיים בעוני ומלחמות לעומת העמים הסקנדינביים גורמת לי לתהות שדווקא מה שקדם לזה זה עצם התרבות האלימה שלהם ולא ההפך, אשמח אם תחשוב על זה
2.גם אם ואכן אתה צודק, אתה מסכים איתי שיש גם סיכומי לא רע שאתה טועה? אני פשוט לא מוכן להמר על החיים שלי גם על 5 אחוז שאתה טועה
3.שוב פעם,למשל כל מדינות מזרח אסיה במצב הרבה יותר מהרבה מדינות ערב אבל משום מה מרגיש לי שהם הרבה יותר נחמדים ופחות אלימים, לפחות מהחוויה שלי איתם ואיתם מוזמן לחלוק אבל זו החוויה האישית שלי מהאנשים שפגשתי מכאן ומכאן
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

1. אני ממליץ לך לקרוא על ההיסטוריה המודרנית של המזרח התיכון (החל מתחילת המאה ה-18). הסיבה המרכזית לעוני בחברה הערבית היא אימפריאליזם מערבי (ולפני כן עות'מני, שהם גם סוג של מערביים). כמות ההתערבות האימפריאליסטית וגניבת המשאבים בכל אחת ממדינות ערב ומדינות מוסלמיות כמו איראן ואפגניסטן היא בלתי נתפשת.

2. תמיד יש סיכוי שכל אחד מאיתנו טועה, אבל אני מתבסס על נתונים היסטוריים, מחקרים סוציולוגיים ותורות כלכליות. זה לא שאני אומר דברים בשביל הכיף. עכשיו, שים לב שיש צד שני למטבע הפחד שלך: דיכוי אכזרי וחסר תוכלת של מליוני אנשים, שאם ימשך עלול לשים אותך ואת הקרובים אליך בסכנה ממשית. כשאתה בוחר לדכא עם שלם אתה לא מבטיח שהעתיד שלך יהיה ורוד, רחוק מכך (לראיה: פיגועים).

3. רגשות ותחושות זה נחמד, אבל הן אינן פרמטרים מוצלחים לקביעת מדיניות שמשפיעה באופן ישיר על חייהם של מיליוני אנשים. אני מוכן להתערב שהחשיפה שלך לפלסטינים בפרט וערבים בכלל היא אפסית: בישראל היא בדר"כ מתרחשת בסיטואציות דחק (למשל חיילים באינטראקציה עם פלסטינים בשטחים), או ביחסי כוחות אחרים (למשל מוכרים בחנות, מלצרים, עובדי שירות וכו'). החשיפה שלך לערבים ברמה החברית היא אפסית, והמסגור התקשורתי שלהם הוא כמעט תמיד שלילי (פיגועים, מהומות וכו'). אני למשל יכול להעיד שמהניסיון רב השנים שלי שכולל מפגשים תכופים עם פלסטינים (כחברים או בעלי ברית פוליטיים), ובשנים האחרונות עם ערבים אחרים מחוץ לישראל - באופן כללי הם ככל העמים: יש ביניהם אחלה אנשים, יש חוליראות, יש אנשים חכמים, יש טיפשים, וכו'. בוודאי שנים לא אלימים יותר או פחות מכל קבוצת אנשים אחרת שאני מכיר. בכל מקרה, בכל הקשור לתחושות ורגשות אני ממליץ תמיד לזכור שכבני אדם אנחנו נתונים למלא הטיות קוגניטיביות.
תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

ASAFABADI כתב: 28 אוגוסט 2022, 00:26
pelegs כתב: 27 אוגוסט 2022, 22:57
מבין מה שאתה אומר וגם מקבל את זה במידה מסוימת. אבל יש לי 2 סייגים:
1.זה סוג של ביצה ותרנגולת ועצם זה שרוב העמים הערביים חיים בעוני ומלחמות לעומת העמים הסקנדינביים גורמת לי לתהות שדווקא מה שקדם לזה זה עצם התרבות האלימה שלהם ולא ההפך, אשמח אם תחשוב על זה
2.גם אם ואכן אתה צודק, אתה מסכים איתי שיש גם סיכומי לא רע שאתה טועה? אני פשוט לא מוכן להמר על החיים שלי גם על 5 אחוז שאתה טועה
3.שוב פעם,למשל כל מדינות מזרח אסיה במצב הרבה יותר מהרבה מדינות ערב אבל משום מה מרגיש לי שהם הרבה יותר נחמדים ופחות אלימים, לפחות מהחוויה שלי איתם ואיתם מוזמן לחלוק אבל זו החוויה האישית שלי מהאנשים שפגשתי מכאן ומכאן
מדינות אסיה יותר נחמדות ממדינות ערב? כלפי מי? מה מעוללים למיעוט המוסלמי בסין ידוע לך? או על המשטר הרודני בפיליפינים בזמן דוטארטה? או מלחמת האזרחים במיאנמר? זה שפחות מסקרים את מדינות מזרח אסיה לא אומר שהם יותר נחמדים ופחות אלימים. זו הטייה שנובעת מ(אי) חשיפה למידע
הפוסט קיבל 2 לייקיםteknoboyסומך
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

תמונה

זה קורה כבר כבר כמה שנים בלי הפסקה. דמיינו כל מדינה אחרת בעולם תוקפת ככה בלי הפסקה מדינה ריבונית ולא חוטפת אפילו עשירית גינוי.
ואז כשסוריה ו/או איראן תחליטנה להגיב כל הלאומנים בישראל ושאר ציונים יעשו קוזאק נגזל ויתבייכנו על זה ש"אוי אוי אוי אנחנו כאלה מסכנים למה תוקפים אותנו למהההההה... אוף כולם אנטישמיםםםםםםםםםםם".
אני רוצה להגיד מדינה בדיחה, אבל בשביל מליוני נתיניה שחיים בגיהנום האפרטהייד או כלואים בעזה זו בכלל לא בדיחה.
הפוסט קיבל לייק אחדאדום מטלי
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

"ריבונית"
הפוסט קיבל 2 לייקיםits-sickסומך
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

D&3 כתב: 07 ספטמבר 2022, 05:59 "ריבונית"
סוריה אינה מדינה ריבונית?
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

סוריה היא דיקטטורה שנשלטת ע"י מיעוט אתני. כשהרוב חסר המשאבים ניסה להתקומם ומרד בהמוניו, לא כל כך מזמן, הוא דוכא באכזריות.
המשטר שלה לא לגיטימי, וזה בלשון המעטה.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

its-sick כתב: 07 ספטמבר 2022, 14:04 סוריה היא דיקטטורה שנשלטת ע"י מיעוט אתני. כשהרוב חסר המשאבים ניסה להתקומם ומרד בהמוניו, לא כל כך מזמן, הוא דוכא באכזריות.
המשטר שלה לא לגיטימי, וזה בלשון המעטה.
ועדיין, היא מדינה ריבונית. יש לא מעט דיקטטורות בעולם, יש משטרים שהלגיטימיות שלהם בספק. זה לא מאפשר לך להפציץ שם מתי שבא לך.
(וכשאיזה כלי תעופה נכנס נכנס לתחום האווירי של ישראל, שגם היא נשלטת על ידי קבוצה אתנית ומדכאת ורוצחת קבוצה אתנית אחרת, זה לגיטימי?)
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

ישראל אכן נשלטת ע"י קבוצה אתנית, אך לא ע"י מיעוט. זה הבדל משמעותי מאד.
רוב התושבים בישראל רואים בשלטון כלגיטימי.
כמעט כל התושבים בסוריה חושבים שהשלטון שם לא לגיטימי, הם יצאו להילחם על עצמאותם ממנו ודוכאו.
זה מה שהופך את השלטון שם ללא לגיטימי.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 07 ספטמבר 2022, 14:33 1. ישראל אכן נשלטת ע"י קבוצה אתנית, אך לא ע"י מיעוט. זה הבדל משמעותי מאד.
רוב התושבים בישראל רואים בשלטון כלגיטימי.
כמעט כל התושבים בסוריה חושבים שהשלטון שם לא לגיטימי, הם יצאו להילחם על עצמאותם ממנו ודוכאו.
זה מה שהופך את השלטון שם ללא לגיטימי.
1. אם אתה סופר גם נתינים חסרי אזרחות אז היא נשלטת על ידי מיעוט (זה היה בכותרות רק לא מזמן).
ונראה לי שעצם קיומם של נתינים חסרי זכויות די רלוונטי לשאלת הלגיטימיות.
2. מי מחלק את האישורים לקבוע איזו ריבונות לגיטימית ואיזו לא, ואיפה מקבלים מינוי כתובע+שופט+תליין לצורך העניין?
3. נשבע שבהתחלה חשבתי שאתה מנסה להיות סרקסטי ומתאר בעצם את מדינת ישראל ולא את סוריה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

חשוב גם להדגיש שאותם שדות תעופה שמופצצים מופצצים כי מעבירים דרכם נשק ממדינה אחרת לארגון שנמצא במדינה שלישית, זה הכי רחוק מריבונות שיכול להיות

ויש עוד הרבה סיבות טובות יותר למה סוריה הנוכחית לא קרובה להיות מדינה ריבונית
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 07 ספטמבר 2022, 15:21 חשוב גם להדגיש שאותם שדות תעופה שמופצצים מופצצים כי מעבירים דרכם נשק ממדינה אחרת לארגון שנמצא במדינה שלישית, זה הכי רחוק מריבונות שיכול להיות

ויש עוד הרבה סיבות טובות יותר למה סוריה הנוכחית לא קרובה להיות מדינה ריבונית
1. אשמח אם תגדיר מהי מדינה ריבונית, כי נשמע שההגדרות שלך לא תואמות את ההגדרות המקובלות.

2. גם בישראל עוברים בשדות התעופה נשק לארגונים ומדינות שלישיות. האם מותר למי שסובל מהנשק הזה להפציץ שדות תעופה ונמלים בישראל?
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

עד כמה שידוע לי הפעולות המלחמתיות היחידות שאסורות בדין הבינלאומי הן אלו שמוגדרות כפשע מלחמה.
לכן מותר לכל מדינה להפציץ שדות תעופה שמשמשים לפעולות נגדה, וגם שדות תעופה שלא משמשים לפעולות נגדה, וגם שדות כרוב ותירס.
لا إله
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

אבל מי דיבר על פשעי מלחמה איציק?
פלג דיבר על הפרת ריבונות, ועל בכיינות.

אפשר לתעב את המשטר בסוריה, ועדיין לדייק בעובדות ולהגיב ברציונליות, לא להיכנע לרגשות.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אתה שאלת אם מותר. עניתי לך לשאלתך. מותר.
لا إله
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

עד כמה שאני יודע ריבונות מגיעה מהעולמות של סמכות ואוטונומיה, הנשק לא עובר שם כי זה מה שהשלטון בסוריה רוצה, הנשק עובר שם כי השלטון בסוריה הוא שלטון בובה, aka אין לו סמכות ו/או אוטונומיה, בנושאים רבים ובפרט בנושא הרלוונטי של העברות הנשק.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

יפה, גם פוטין טוען שהממשלה האוקראינית היא ממשלת בובות.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
שליחת תגובה