אשכול ארצות הברית של אמריקה

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

D&3 כתב: 13 ספטמבר 2022, 17:24 "אותה מדינה שכולאת פי כמה וכמה אנשים מסין בשביל רווח לבתי כלא פרטיים ועסקים אחרים שפועלים בבתי כלא ממשלתיים, אגב ("קפיטליזם זה חופש" או משהו)"

וזו עוד דוגמא לכמה מופרכת בעייני כל ההסתכלות על העולם פה בנושא, זה שעל כל אויברג כלוא אחד יש שני אמריקאים בכלא זה בכלל לא בר השוואה, עם כל מה שחרא בכליאה האמריקאית העוולות שלה לא מתקרבות למה שעושים לאויברגים ואני לא יכול להבין בכלל איך אפשר להחזיק בדעה הזו.
לא יודע איך אפשר לצאת בהצהרה שמה שארה"ב עושה לכלואים שלה (שבחוקתה עדיין אפשר להשתמש בהם כעבדים, אגב) פחות גרוע ממה שסין עושה לאויגרים. כמו שהצעתי לך לקרוא על הניצול המערבי של אפריקה, ככה אני מציע לך לקרוא על החיים בכלא אמריקאי, בייחוד אחד פרטי. חלק נכבד ממערכת אכיפת החוק והכליאה האמריקאית מכוונת לכלוא מיעוטים ובעיקר שחורים, ולנצל אותם כעבדים (שוב, התיקון השלוש-עשרה לחוקה) עבור עסקים פרטיים.

אגב אפריקה והטענה שלך שסין מנצלת בימינו את הייבשת יותר, יש לי עוד המלצת קריאה: על החובות של מדינות אפריקאיות למדינות מערביות (שקיימים כביכול עבור כל ה"מתנות" שהכוחות האימפריאלים הרעיפו על היבשת והלוואות בתנאים מופרכים בשביל לנסות להתנער מההרס שהשאיר אחריו האימפריאליזם האירופי), והשימוש בהם בשביל לדרוש ליברליזציות בשווקים במדינות אלו ומכירת משאביהן לעסקים מערבים. תוסיף לזה את הסירוב בכלל לדון בפיצויים לאפריקה על הקולוניאליזם האכזר שמדינות המערב עשו בהן (מדובר על סדרי גודל של עשרות טריליונים של דולרים), ותקבל כמות חוב שהסינים יכולים רק לחלום עליו בעשורים הקרובים.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

its-sick כתב: 13 ספטמבר 2022, 17:54 אני אכן מספיק מבוגר, ואני זוכר שלא ידענו כלום. לא שאני הייתי דפקט במיוחד, פשוט היה מאד קשה למצוא מידע. לא, לא הסתדרנו.
מאות אלפים הפגינו נגד המלחמה בויאטנם, מאות אלפים התנגדו למעשי הזוועה השונים בדרום אמריקה, עשרות אלפים הפגינו כנגד הטבח במזרח טימור, תנועת זכויות האזרח הורכבה ממליוני אנשים, וכו' וכו'. להגיד שאנשים לא ידוע כי אתה בישראל לא ידעת זה קצת, סלח לי, מוזר.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל לייק אחדאדום מטלי
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

אני זה שאמרתי שלאמריקאים ונאטו יש חלק לא מבוטל בפלישה הרוסית לאוקראינה.
אין במה שאני אומר שום דבר שמנקה את הרוסים מאשמה או מהזוועות שהם מחוללים, אגב.
אני רחוק מלדעת על זה ברמת בקיאות כמו שיש לי על סוגיות כמו פלסטין או מבקשי המקלט בישראל. ועדיין, ביקשתי לאתגר את המקהלה של התקשורת המערבית על המציאות שם, ולמדתי דברים שונים מאד, על מה שהביא לסיטואציה הנוכחית.

מי שמוכן להטיל ספק במציאות כפי שהיא מצטיירת במדיה, ימצא את הדברים, זה לא קשה.
אני לא מתכוון להגן על הדברים בחירוף נפש (יש עדיין סיכוי קטן שהפרופסורים הללו הם "אידיוט שימושי"...) אבל אני יכול לשים כאן לינקים, מניח שזה לפחות יעורר מחשבות אצל מי שמוכן לזה.
סמל אישי של משתמש
סומך
קיבל.ה  850 לייקים

זה גם מה שמתנגדי חיסונים אומרים, מילה במילה.
אפרופו יתרונות האינטרנט...
פיצוחי שווארמה
הבורסה הבורסה
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

מומלץ לקרוא את השרשור המדובר
לאפה בחינם
קיבל.ה  141 לייקים

אדום מטלי כתב: 13 ספטמבר 2022, 10:43 לא מכיר את האיש, גם לא מבין מספיק בכלכלה כדי לדעת עד כמה הוא כלכלן בכיר, אז לא אתווכח על זה (אם אני צריך להחליט אם להאמין לדה-מרקר שמגדירים אותו כחשוב, או ל-D3 שעשה ממנו אידיוט שימושי, אני יודע במי לבחור).
אני בהחלט מקבל את דעתו על על שיכרון הכוח האמריקאי, ועל העיוורון של כל העולם בעניין, בעיקר על הצד שלהם בהתרחשויות באוקראינה (שמעתי עוד הרצאות ודיבייטים על הסוגיה הזו, עם עוד פרופסורים אמריקאיים, שבטח גם להם יקראו כאן "אידיוטים שימושיים" (זוכר שמישהו כאן הגדיר כך את ג'רמי קורבין....)).
כאן בפורום הרוב נצמדים לתאוריות "הטוב והרע המוחלט", ומניחים שהאמריקאים הם בצד מאד מסוים, ולא מנסים לאתגר את התפיסות שלהם. יש כאן אנשים שאני לא מופתע מההיצמדות הבלתי מתפשרת שלהם לכך, אחרים דווקא כן מפתיעים אותי בקיבעון הזה.
אני לא עומד להיכנס לויכוח אינסופי על זה, כי הזמן מצריך להשקיע בפולמוסים שההשפעה שלי בהם יותר חשובה....
בהצלחה!
להלן, אידיוט שימושי:

https://www.theguardian.com/politics/20 ... ng-ukraine
הפוסט קיבל 2 לייקיםD&3סומך
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

נו, בבקשה. זה הגיע מהר...ג'רמי קורבין :evil-grin: (לא נשכח שהוא גם אנטישמי).
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

דרך אגב, לא ראיתי בכתבה שום דבר שקורבין אומר על החלק של ארה"ב באחריות לפלישה הרוסית, אבל אולי פספסתי משהו.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

העניים בארצות הברית יותר עניים מאשר העניים של מדינות מאד עניות.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

הבחירה להשוות לסלובניה היא דמגוגית מאוד, מדובר במדינה שהיא רחוקה מלהיות מאוד ענייה, תוצר לנפש כמו של ספרד וגבוה משל פורטוגל, ועם מדדי אי שוויון נמוכים במיוחד.
כלכלה שהרבה יותר קרובה למערב אירופה מלשאר מדינות הבלקן.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 17 ספטמבר 2022, 11:50 הבחירה להשוות לסלובניה היא דמגוגית מאוד, מדובר במדינה שהיא רחוקה מלהיות מאוד ענייה, תוצר לנפש כמו של ספרד וגבוה משל פורטוגל, ועם מדדי אי שוויון נמוכים במיוחד.
כלכלה שהרבה יותר קרובה למערב אירופה מלשאר מדינות הבלקן.
בשלב הזה אמור להיות די ברור שתל"ג לנפש הוא לא המדד המתאים.
למשל, ארה"ב מחזיקה במקום ה4 או ה5 בטבלת התל"ג. זה לא מציל אותה מעוני מחפיר של רבים מאזרחיה בדיוק בגלל אי השוויון המדובר.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

ארה"ב לא בטופ 10 אבל זה לא באמת משנה.
מה שאני אומר זה שסלובניה היא מדינה יחסית עשירה ועם מדדי אי שוויון נמוכים מאוד, להשוות אליה ולהגיד
"the poorest in countries like slovenia" זה רחוק מאוד מהמציאות, וגם איציק ציטט בדיוק את המשפט הזה ככה שהדמגוגיה של הכותב עבדה.

זה כמובן לא בא להגיד שהכל בסדר בארה"ב, מצב האי שוויון שם מחפיר, וסתם כדוגמא ה life expectancy שם נמוך בהרבה מסלובניה, אבל אפשר לתקוף את המצב שם בדרכים יותר רציניות ופחות פופוליסטיות
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

ארה"ב מקום 5 בטבלת התל"ג לנפש של הOECD.
היא גם מקום 12 מהסוף והכי גרועה מכל מדינות המערב בתמותת תינוקות. (בסלובניה היא נמוכה להפליא, אגב)
כמובן שתמותת תינוקות היא לא מדד אחד לאחד של עוני, אבל היא בהחלט מדגימה שהתל"ג הוא לא חזות הכול.

לגבי סלובניה, אני לא מספיק בקיא כדי לדעת עד כמה הבחירה בה מוצלחת, אבל אני די בטוח שגם הבחירה בספרד ופורטוגל כמייצגות המערב לא הייתה מקרית (שתי המדינות הכי עניות באירופה המערבית מלבד יוון. הבאה בתור היא איטליה, והסלובנים מייצרים פחות תוצר מהם וגם מהצ'כים).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

זה לא כולל כל מיני microstates עשירות שלא ב oecd, אבל זה באמת לא משנה..

אתה לא מסכים איתי שסלובניה רחוקה להיות מ the poorest in countries?

ספרד ופורטוגל לא מייצגות את המערב, הן דוגמא למדינות שהן ממש לא "מהמדינות העניות ביותר", וכתבתי שסלובניה יותר קרובה למערב אירופה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

ספרד ופורטוגל אינן מהמדינות העניות ביותר בעולם, אבל הן מהמדינות העניות ביותר בעולם המערבי, וסלובניה ענייה\עשירה בערך כמותן.
ושוב, כל הדיון התחיל מנתון שהראה שתל"ג לנפש הוא לא חזות הכול, והמשיך עם עוד נתונים שמראים בדיוק אותו דבר.
הפער הבלתי נתפס בין המקום של ארה"ב בטבלת התל"ג למקום שלה בכל שאר הטבלאות פחות או יותר אמור היה גם להבהיר את זה, והוא גם אינדיקציה לזה שאם ארה"ב הייתה חו"ח "אור לגויים" אז כולנו היינו חיים רע מאוד.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

אין בעיה, הנתונים האחרים שהבאת הם אחלה ומראים את הנקודה.
הציוץ שאיציק הביא והתרגום שלו הם לא מדויקים בכלל.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אם נתעלם לרגע מהאזכור של סלובניה, מה שאיציק הביא פה זה בעצם את הטענה שתל"ג בפני עצמו אינו מדד לעושר של האזרחים.
שזה בעצם דבר ברור מאליו לכל מי שיודע מה זה תל"ג.
החידוש פה הוא שאפילו המיינסטרים (שלא לומר ימין הכלכלי) מתחיל להבין שאי אפשר להצביע על העוגה הגדולה ולטעון שכולם שבעים, כשבפועל האלפיון העליון לוקח 99 אחוז מהעוגה ומשאיר את השאר לריב על הפרורים.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

לא צריך להגזים, בארהב החציון לא מעט מעל הממוצע של המדיחות המפותחות.

אבל כן הגרפים האלה מראים יפה מאוד את האי שוויון הקיצוני בארהב( בעיניי הרבה יותר טוב ממדד ג'יני או אחר), ואת העוני הקיצוני שנמצאים העניים שם, ביחס למדינות מפותחות.

ובדקתי, סלובניה היא המדינה עם מדד ג'יני הנמוך ביותר בעולם. תעשה את ההשוואה הזו איתה והרבה מדינות יצאו רע מאוד, בגלל זה ממש לא אהבתי אותה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 17 ספטמבר 2022, 13:39 לא צריך להגזים, בארהב החציון לא מעט מעל הממוצע של המדיחות המפותחות.

אבל כן הגרפים האלה מראים יפה מאוד את האי שוויון הקיצוני בארהב( בעיניי הרבה יותר טוב ממדד ג'יני או אחר), ואת העוני הקיצוני שנמצאים העניים שם, ביחס למדינות מפותחות.

ובדקתי, סלובניה היא המדינה עם מדד ג'יני הנמוך ביותר בעולם. תעשה את ההשוואה הזו איתה והרבה מדינות יצאו רע מאוד, בגלל זה ממש לא אהבתי אותה.
אז על פניו\ במבט ראשוני, אפשר להגיד שמדדי אי שוויון קשורים קשר הרבה יותר הדוק מאשר התל"ג* לדברים שחשובים באמת (תמותת תינוקות כדוגמה).

*מן הסתם גם לתל"ג יש חשיבות. כשהעוגה קטנה אין מה לחלק. אבל לתחושתי מעל סף מסוים (ולא גבוה במיוחד) התל"ג כבר לא מנבא יותר את הדברים האלה, והנתונים שאנחנו מסתכלים עליהם די מסתדרים עם זה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

התל"ג הוא כן מדד קביל לעושרה של מדינה, כי הוא כן מתאר את המשאבים הפוטנציאלים שיש למדינה פר נפש.
הבעיה עם התל"ג היא רק המיסוי. כשלא ממסים את המשאבים הללו, אז הם כבר לא באמת משאבים, אלא רק פוטנציאל.
המיסוי הוא גם הסיבה העיקרית לאי השוויון במדד ג'יני.
כשמראים את הפער בין התל"ג לבין הג'יני למעשה מתארים בעיית מיסוי קשה, שבה לא לוקחים מהעשירים מספיק.

אני לא מכיר קריטריון של מיסוי פר נפש (שזה המשאבים האמיתיים שהמדינה מקבלת). אולי צריך להתחיל להשתמש תדיר בכזה קריטריון.
מישהו כאן כלכלן באקדמיה?

כמובן שזה רק יתאר את עושר השירותים הציבוריים, ולא יתאר את היכולת של התושבים לרכוש מוצרי יבוא סטייל טלפון שיאומי לב לב לב.
שם הסיכוי של התל"ג לקלוע יותר גדול.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

תל"ג הוא לא מדד לעושר של המדינה, אלא לעושר שנוצר בתוך הגבולות הגאוגרפיים שלה.
כדי שהעושר הזה יהיה שלה צריך למסות אותו, או שהיא תרוויח את הכסף ישירות מלכתחילה.
ויש מדד כזה, הוא נקרא הוצאה ציבורית לנפש (יותר רלוונטי מהמיסוי לנפש, אם כי יש קורלציה לא רעה מן הסתם). אני מניח שאפשר למצוא גם מדד של הוצאה ציבורית לנפש לא כולל הוצאות על צבא, שזה עוד יותר טוב לענייננו.

וכל הקטע הנוראי בארה"ב זה שמוכרים לאנשים בהצלחה רבה עסקה שבה יש להם סיכוי לא רע להרשות לעצמם טלפון חדש מתי שבא להם אבל בתמורה יש גם סיכוי לא רע שאם הם יצטרכו טיפול רפואי מורכב אז הם פשוט ימותו (גם אם הם היו חיים עד אז על סיר מג'דרה אחד בשבוע, ישנים על מזרון במרתף של ההורים ומחליפים טלפון פעם בעשר שנים).
ועוד יש כאלה שרוצים לייבא את החרא הזה למקומות שהם גרים בהם. לא ייאמן.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... _GDP_ratio

יש טבלה של הtax as % gdp, נראה לי יעניין אתכם.

ויש גם מדדי ג'יני לפני ואחרי מיסוי, שמה רואים בדיוק את נקודת הכשל של ארה"ב.

בכל מקרה לא התחברתי להנחת המוצא שהוצאה ממשלתית היא המדד הכי חשוב לעושר, ושעושר חייב לעבור מיסוי כדי להפוך ל"נגיש".
עושר של מדינה, או התוצר, מורכב מהוצאה ציבורית, חיסכון( ציבורי או ממשלתי ) וצריכה, מה שאזרחי המדינה צורכים בכסף שהם מרוויחים זה לגמרי חלק מהעושר של המדינה.

ואיך שאני רואה את זה, אם רוצים לפשט כמה שיותר, תל"ג זה כמה העוגה של כל מדינה גדולה, ומדד ג'יני זה איך מחלקים את העוגה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 17 ספטמבר 2022, 16:21 https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... _GDP_ratio

יש טבלה של הtax as % gdp, נראה לי יעניין אתכם.

ויש גם מדדי ג'יני לפני ואחרי מיסוי, שמה רואים בדיוק את נקודת הכשל של ארה"ב.

בכל מקרה לא התחברתי להנחת המוצא שהוצאה ממשלתית היא המדד הכי חשוב לעושר, ושעושר חייב לעבור מיסוי כדי להפוך ל"נגיש".
עושר של מדינה, או התוצר, מורכב מהוצאה ציבורית, חיסכון( ציבורי או ממשלתי ) וצריכה, מה שאזרחי המדינה צורכים בכסף שהם מרוויחים זה לגמרי חלק מהעושר של המדינה.

ואיך שאני רואה את זה, אם רוצים לפשט כמה שיותר, תל"ג זה כמה העוגה של כל מדינה גדולה, ומדד ג'יני זה איך מחלקים את העוגה.
הנקודה המרכזית שמתפספסת כשמכניסים יכולת צריכה למשוואה היא שזה גם גורם לא רלוונטי (אנחנו מדברים על גישה לשירותי רפואה בסיסיים למשל, אז לא בטוח שטלפון קצת יותר טוב זה שיקול רלוונטי למי שידו לא משגת לתרופות), וגם, בניגוד להוצאה ציבורית, הוא מאוד אישי ופרטיקולרי.
הצריכה שלך לא מעלה את רמת החיים שלי.
לכן השאלה "כמה אנשים צורכים בסך הכול" לא מעניינת כמו השאלה "איזה חלק מהאנשים יכולים להשתתף במשחק הצרכנות".
כשמדברים על הוצאה ציבורית ההתפלגות הרבה יותר הוגנת (ומי שקובע עד כמה שהיא תהיה הוגנת הוא הציבור, ולא מי שהכסף כבר בכיס שלו).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

כמה אנשים מוציאים על אוכל ודיור זה סופר רלוונטי לשאלה העושר של המדינה, וכמובן שגם צריכת מותרות אחרות אבל פחות
הפוסט קיבל לייק אחדits-sick
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

כמעט כל האנשים בעולם כן רוצים "מותרות". אצל רוב אנשים זה המדד העיקרי לרמת חיים ולתחושת מימוש אישי.
כן, אפשר שכולם יאכלו כל יום קטניות והיו בריאים, אבל היכולת לאכול לפי הטעם האישי חשובה לתחושת האושר.
כן, אפשר לחיות בלי טלפון, אבל רק מעטים רוצים בכך.
לכן, הכסף החופשי לצריכה הוא מדד חשוב לרמת החיים. אבל אם רוב הכסף הזה נמצא אצל העשירים, אז רובו חסר ערך מהבחינה הזו. התפוקה השולית שלו שם לרמת החיים אפסית.

בצורה גסה נראה לי שהייתי מתעלם לחלוטין מכל מי שנמצא מעל חציון ההכנסה. המדד האמיתי לרמת החיים במדינה הוא ההכנסה הפנויה של החצי היותר עני באוכלוסייה. זה כמובן יכול להיות גם שליש.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 17 ספטמבר 2022, 17:11 כמה אנשים מוציאים על אוכל ודיור זה סופר רלוונטי לשאלה העושר של המדינה, וכמובן שגם צריכת מותרות אחרות אבל פחות
אני מנסה להגיד שאפשר לשאול על עושר (כמה אנשים יכולים לקנות טלפון חדש ונוצץ) ואפשר לדבר על עוני (לכמה אנשים אין כסף לשירותי רפואה).
לדעתי יותר קריטי הקטע של העוני. קודם כל שלא יהיו עניים, אחר כך נדאג שכולם יהיו עשירים.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 17 ספטמבר 2022, 17:21 1. כמעט כל האנשים בעולם כן רוצים "מותרות". אצל רוב אנשים זה המדד העיקרי לרמת חיים ולתחושת מימוש אישי.
2. כן, אפשר שכולם יאכלו כל יום קטניות והיו בריאים, אבל היכולת לאכול לפי הטעם האישי חשובה לתחושת האושר.
3. כן, אפשר לחיות בלי טלפון, אבל רק מעטים רוצים בכך.
4. לכן, הכסף החופשי לצריכה הוא מדד חשוב לרמת החיים. אבל אם רוב הכסף הזה נמצא אצל העשירים, אז רובו חסר ערך מהבחינה הזו. התפוקה השולית שלו שם לרמת החיים אפסית.

5. בצורה גסה נראה לי שהייתי מתעלם לחלוטין מכל מי שנמצא מעל חציון ההכנסה. המדד האמיתי לרמת החיים במדינה הוא ההכנסה הפנויה של החצי היותר עני באוכלוסייה. זה כמובן יכול להיות גם שליש.
1. עצוב מאוד הסייפא שלך שם.
2. לא קשור למותרות, לא לצרכנות ולא לקפיטליזם.
3. אני דווקא חושב שקשה מאוד לחיות בלי טלפון. אפשר בהחלט לחיות עם טלפון בן 16 חודשים, למשל.
4. אני מנסה להגיד שרמת החיים הממוצעת לא מעניינת כל עוד יש אנשים שמתים כי אין להם כסף לתרופות.
5. עם זה אני מסכים. לא חוכמה להסתכל על החזקים והעשירים (גם אם אנחנו חזקים ועשירים), צריך לבדוק מה קורה אצל החלשים. הם אלה שצריכים אותנו.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

מה עצוב? אתה לא יודע שתחביבים עולים כסף?
יש אנשים שאוהבים לצלול, או לגלוש גלים, או לרכב על אופנוע או לטייל בעולם. העניים לרוב לא יכולים.
מקצוע זו לרוב מטלה, מימוש אישי זה לרוב תחביבים.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 17 ספטמבר 2022, 18:09 מה עצוב? אתה לא יודע שתחביבים עולים כסף?
יש אנשים שאוהבים לצלול, או לגלוש גלים, או לרכב על אופנוע או לטייל בעולם. העניים לרוב לא יכולים.
מקצוע זו לרוב מטלה, מימוש אישי זה לרוב תחביבים.
יש הרבה תחביבים שעולים סכומים הרבה יותר צנועים מטיולי אופנוע ברחבי העולם, ויש הרבה דרכים לחוש סיפוק אישי בלי לתת מספר כרטיס אשראי. תאמין לי.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

ברור שיש. יש לי קרוב משפחה מאד עשיר שאוהב רק לקרוא ספרים. אבל יש לו בחירה, הוא יכול היה לבחור גם תחביבים יותר יקרים.
לעניים אין ברירה. הם מוגבלים לדברים זולים. האם הדברים הזולים זה מה שהם היו בוחרים גם אם היתה להם ברירה? לרוב לא.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 17 ספטמבר 2022, 20:16 ברור שיש. יש לי קרוב משפחה מאד עשיר שאוהב רק לקרוא ספרים. אבל יש לו בחירה, הוא יכול היה לבחור גם תחביבים יותר יקרים.
לעניים אין ברירה. הם מוגבלים לדברים זולים. האם הדברים הזולים זה מה שהם היו בוחרים גם אם היתה להם ברירה? לרוב לא.
אני יכול לספר לך פה על זה שכל הרעיון של מימוש עצמי באמצעות צריכה הוא המצאה של מפרסמים (בפרט, המצאה של מפרסמי סיגריות בתחילת המאה העשרים), אבל אני לא חושב שצריך.
יש בעולם הזה מישהו שיש רק דבר אחד שיכול להסב לו אושר? שיש לו רק דרך אחת להרגיש מסופק ולהגשים את היכולות שלו?
אנשים לא חוו אושר וסיפוק לפני שהמציאו את אליאקספרס?

נכון, לרוב הדברים צריך כסף בכמות כלשהי, כי ככה העולם שלנו עובד. לכן אני בעד שלעניים יהיה יותר כסף, גם אם זה על חשבון העשירים ביותר.
עדיין, בלי קשר, קצת עצוב לי שאנשים מוצאים את עצמם במצב שהחלומות שלהם תלויים בזה שיהיה להם יותר כסף, כלומר הגשמת החלומות שלהם מחייבת אותם להקדיש עוד יותר מחייהם לעבודה (בהנחה שאין להם מזל יוצא דופן להיוולד נכון, כמובן), שזה פרדוקס מוחלט כי החלומות האלה מחייבים זמן, או לפחות כל הרעיון הוא להשקיע בהם זמן.
בפועל, כל החלומות האלה הם מלכודת שגורמת לנו לעבוד יותר, כאשר במציאות ככל שאנשים עובדים פחות כך הם מאושרים יותר. שולחים אותנו לרדוף אחרי הזנב של עצמנו כמו אוגרים שרצים על גלגל בכלוב שלהם, ואנחנו מרוצים כי יש סיכוי שיום אחד נוכל לקנות את הרחפן שרצינו או לשדרג את הטלפון קצת יותר מוקדם.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

זה לא "צריכה". זה חוויות. לא חוויות פסיביות כמו קריאת ספרים.
יש לי חבר שאוהב קייאקים. הוא צריך לקנות קייאקים יקרים כדי להיות תחרותי, והוא צריך להטיס את עצמו לחו"ל לתחרויות.
יש לי חבר שאוהב לצלול. לצלול בארץ זה משהו שמסיימים בחודשיים. הוא טס לאתרי צלילה ברחבי העולם.
יש לי חבר שאוהב סקי. בארץ זו בדיחה. חייבים לטוס לאירופה. כל מסלול הוא מאד שונה, דורש מיומנויות אחרות.

הם כמובן אנשי הייטק, הם יכולים להרשות לעצמם. עניים לא ממש יכולים לבחור בתחביבים האלה.
וזה בכלל לא שטחי. הם מנסים להשתפר במקצועיות שלהם, הם קוראים ספרות מקצועית. הם מאושרים כשהם עוסקים בתחביבים שלהם. זה ממלא את המחשבות שלהם, נותן לחיים שלהם משמעות שונה מהחיים של מישהו אחר.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 17 ספטמבר 2022, 20:39 זה לא "צריכה". זה חוויות. לא חוויות פסיביות כמו קריאת ספרים.
יש לי חבר שאוהב קייאקים. הוא צריך לקנות קייאקים יקרים כדי להיות תחרותי, והוא צריך להטיס את עצמו לחו"ל לתחרויות.
יש לי חבר שאוהב לצלול. לצלול בארץ זה משהו שמסיימים בחודשיים. הוא טס לאתרי צלילה ברחבי העולם.
יש לי חבר שאוהב סקי. בארץ זו בדיחה. חייבים לטוס לאירופה. כל מסלול הוא מאד שונה, דורש מיומנויות אחרות.

הם כמובן אנשי הייטק, הם יכולים להרשות לעצמם. עניים לא ממש יכולים לבחור בתחביבים האלה.
וזה בכלל לא שטחי. הם מנסים להשתפר במקצועיות שלהם, הם קוראים ספרות מקצועית. הם מאושרים כשהם עוסקים בתחביבים שלהם. זה ממלא את המחשבות שלהם, נותן לחיים שלהם משמעות שונה מהחיים של מישהו אחר.
תשמע, אם הוא צריך תחרותיות כדי ליהנות מהקאיאקים אז הוא אוהב תחרות ולא קאיאקים, והוא יכול ללכת לרוץ בחינם במקום לטוס לתחרויות בחו"ל עם קאיאק שאפשר להאכיל איתו משפחה.
בכלל, לתאר את הדברים האלה כחשובים, כשהמחיר שלהם הוא (או עלול להיות, אם נלך על הדגם הקיצוני של השיטה הזאת) שאנשים עומדים בתור לחלוקת מזון או שהם מתים כי התרופות יקרות זה קצת הזוי.
שילכו לעשות רולרבליידס במקום סקי. בשביל זה לקיים שיטה שאנשים מתים בה מרוב עוני?
יצאת פה קצת מארי אנטואנט אם אתה שואל אותי.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

(ריצה זה לא בריא, אבל בלי קשר) אני לא מבין מה אתה רוצה? אתה חושב שאם הוא יילך לרוץ במקום קייאקים זה ייתן אוכל ותרופות לאנשים אחרים?
ספוילר אלרט: לא!

אבל זה לא הנושא.
למה אתה חושב שהוא ייהנה בריצה כמו שהוא נהנה מקייאקים? הוא ניסה הרבה דברים, הוא אוהב קייאקים. כבד את החלטתו, גם אם העניים לא יכולים להרשות לעצמם את התחביב הזה.
זו בדיוק הנקודה עליה דיברתי. כדי שבאמת תהיה לאדם בחירה למצוא את התחביב הכי מתאים לו, צריך כסף.
אם כולם רק ירוצו זה יהיה חתיכת עולם משעמם, בדיוק כמו אם כולם יאכלו רק קטניות.
המבחר נותן לאנשים להתבטא אישית. זה נותן טעם לחיים.

הייתי רוצה שלכולם תהיה הבחירה הזו. בשביל זה צריך למסות חזק את העשירים. גם מרי אנטואנט חשבה כך?
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדD&3
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

שיעשה סקייטבורד במקום סקי נשמע יותר מדכא מהפועל
הפוסט קיבל לייק אחדits-sick
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 17 ספטמבר 2022, 20:57 1. (ריצה זה לא בריא, אבל בלי קשר) אני לא מבין מה אתה רוצה? אתה חושב שאם הוא יילך לרוץ במקום קייאקים זה ייתן אוכל ותרופות לאנשים אחרים?
ספוילר אלרט: לא!

2. אבל זה לא הנושא.
למה אתה חושב שהוא ייהנה בריצה כמו שהוא נהנה מקייאקים? הוא ניסה הרבה דברים, הוא אוהב קייאקים. כבד את החלטתו, גם אם העניים לא יכולים להרשות לעצמם את התחביב הזה.
זו בדיוק הנקודה עליה דיברתי. כדי שבאמת תהיה לאדם בחירה למצוא את התחביב הכי מתאים לו, צריך כסף.
אם כולם רק ירוצו זה יהיה חתיכת עולם משעמם, בדיוק כמו אם כולם יאכלו רק קטניות.
המבחר נותן לאנשים להתבטא אישית. זה נותן טעם לחיים.

3. הייתי רוצה שלכולם תהיה הבחירה הזו. בשביל זה צריך למסות חזק את העשירים. גם מרי אנטואנט חשבה כך?
1. שינוי בחיים של פרט כזה או אחר לא ישנה שינוי מערכתי (אלא אם כן אלה ג'ף בזוס וכאלה).
מערכת שמקדשת את האפשרות לטוס לתחרות קאיאקים בצד השני של העולם בשביל הכיף תוך כדי שהיא מפקירה אחרים למות היא מערכת רקובה שצריכה לעבור מן העולם. זה מה שאני אומר. אין לי שום דבר נגד קאיאקים.
2. שתי נקודות: א' אף אחד לא נולד עם זכות מוקנית ליהנות בדיוק מהדבר ההזוי שבא לו ליהנות ממנו. הוא יסתדר גם עם תחרות קאיאקים בכנרת, לא חייב לטוב ארבע פעמים בשנה אלפי ק"מ.
ב' אתה כל הזמן אומר שאתה רוצה שאנשים יגשימו את עצמם, יבטאו את עצמם וכו' וכו', ומשום מה חושב שמזה נגרר הצורך בלהיות עשירים. אפשר להתבטא גם בלי להיות עשירים, לידיעתך.
(ואגב, אם כבר, פחות או יותר כל הסיפורים הרומנטיים על האומנים הגדולים כוללים לרוב עוני ארוך וקשה בשנים הארוכות שבהן היצירתיות של האמן לא מוערכת על ידי סביבתו, כך שאפשר אפילו לומר שהקלישאה התרבותית של יוצר היא די מנוגדת לאדם עשיר שהחיים שלו מרופדים)
3. מה שהפריע לי זאת האמירה כאילו לטוס לחול להתחרות בקאיאקים זה תנאי הכרחי לאושר של מישהו. זאת אמירה של מארי אנטואנט, של מישהו שכל כך תקוע בפריבילגיות שהוא רואה סביבו שזה כבר נראה לו טבעי. הרי ל-99.9999% מאוכלוסיית העולם אין יכולת להגשים "חלומות" מהסוג הזה. אתה באמת חושב שאין ביניהם אנשים מאושרים?
אגב א': אם כבר יש בסיפור הזה מישהו לא מאושר, זה הבחור שצריך להשקיע סכומים אדירים והמון זמן כדי להרגיש טיפת אושר בחיים שלו.
אגב ב': לרצות שכולם יוכלו לטוס כל הזמן לצד השני של העולם לעסוק שם בתחביביהם זה באמת יפה, ונכון שזה יצריך מיסוי (אדיר) של העשירים, אבל זה יפה ומתאים אולי באיזה ספר מד"ב שנכתב לפני שמונים שנה.
בעולם שלנו אנחנו הולכים כולנו לחוות ירידה די גדולה ברמת החיים, ונראה לי שכדאי לתאם ציפיות.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אנחנו הולכים לירידה ברמת החיים רק בגלל טיפשות. יש לנו מקור אנרגיה בטוח ועם כמויות מספיקות למאות שנים, אבל כולם מפחדים ממנו בלי סיבה טובה ומתעקשים להשתמש בדלקים שמזיקים לסביבה.
אנחנו אכן על סף נזק בלתי הפיך לסביבה (ואלי כבר מעבר לסף), אבל זה לא מהסיבות הפוליטיות שכולם מדברים עליהן ("צריכה", "בזבוז" וכיוצא בזה).
אם המין האנושי יתאפס על עצמו ויעבור לאנרגיה גרעינית, אין סיבה שיהיה מחסור במשאבים לאף אחד.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 08:17 אנחנו הולכים לירידה ברמת החיים רק בגלל טיפשות. יש לנו מקור אנרגיה בטוח ועם כמויות מספיקות למאות שנים, אבל כולם מפחדים ממנו בלי סיבה טובה ומתעקשים להשתמש בדלקים שמזיקים לסביבה.
אנחנו אכן על סף נזק בלתי הפיך לסביבה (ואלי כבר מעבר לסף), אבל זה לא מהסיבות הפוליטיות שכולם מדברים עליהן ("צריכה", "בזבוז" וכיוצא בזה).
אם המין האנושי יתאפס על עצמו ויעבור לאנרגיה גרעינית, אין סיבה שיהיה מחסור במשאבים לאף אחד.
יכול להיות שאתה צודק עם הגרעיני, אבל אתה טועה כשאתה חושב שהנזק לסביבה לא קשור לצריכה ובזבוז.
על מה אתה חושב שכל האנרגיה הזאת הולכת? ייצור תרופות לחלוקה בחינם לעניים באפריקה ובארצות הברית?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

חשבתי שמפריע לך הטיסות מסביב לעולם. הן יכולות להיות ללא אפקט סביבתי.
גם זבל לא מפריע לי, יש פתרונות ("אתה קורא לזה "מדע בדיוני", אני קורא לזה "מדע אפשרי כבר היום").

לאן האנרגיה תלך?
בשביל לייצר תחליפי בשר זולים (וגם סוגי מזון אחרים בייצור המוני וחסכוני), צריך אנרגיה.
בשביל להתפיל מי ים, צריך אנרגיה.
בשביל לכרות מחצבים, גם בכדור הארץ וגם בירח, צריך אנרגיה.

המטרה שלי היא חיי רווחה וקידמה לכל האנושות, לא חיי צנע ובכי.
צריך לטפל בבעיות הסביבתיות, אבל בשביל זה צריך לשכנע את הציבור העולמי האגואיסטי שהוא לא צריך לסבול בשביל זה. אחרת זה לא יקרה.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 18 ספטמבר 2022, 12:10 1. חשבתי שמפריע לך הטיסות מסביב לעולם. הן יכולות להיות ללא אפקט סביבתי.
גם זבל לא מפריע לי, יש פתרונות ("אתה קורא לזה "מדע בדיוני", אני קורא לזה "מדע אפשרי כבר היום").

2. לאן האנרגיה תלך?
בשביל לייצר תחליפי בשר זולים (וגם סוגי מזון אחרים בייצור המוני וחסכוני), צריך אנרגיה.
בשביל להתפיל מי ים, צריך אנרגיה.
בשביל לכרות מחצבים, גם בכדור הארץ וגם בירח, צריך אנרגיה.

3. המטרה שלי היא חיי רווחה וקידמה לכל האנושות, לא חיי צנע ובכי.
צריך לטפל בבעיות הסביבתיות, אבל בשביל זה צריך לשכנע את הציבור העולמי האגואיסטי שהוא לא צריך לסבול בשביל זה. אחרת זה לא יקרה.
0. מה שהתכוונתי בהודעה האחרונה זה שהגענו לאן שהגענו (בין השאר, ובמידה גדולה) בגלל תרבות הצריכה, ולא מעצם קיומנו כאנושות.
1. לגבי הטיסות, פחות הפריע לי הפליטות שחותר הקאיאקים אחראי להן מאשר הגישה המארי אנטואנטית שלפיה מגיע לו ליהנות מדברים כמו טיסות סביב העולם בשביל תחביב ושבלי זה הוא לא יהיה מאושר (כי זה המינימום שבנאדם יכול לבקש או משהו כזה).
2. לא חסר דברים טובים להוציא עליהם אנרגיה ואפילו לפלוט בשבילם פחמן. אני דיברתי על העבר שהביא אותנו עד הלום, לא עכל עתיד אוטופי כזה או אחר.
אגב, אתה כבר יכול לראות שגם תהליכים שאין בהם פליטת פחמן ישירה כוללים פגיעה בסביבה. בימינו בני האדם כבר התחילו להבין שצריך לשקלל את הדברים האלה בקבלת ההחלטות.
3. זאת המטרה של כולנו.
איך אתה חושב שתוכל לצמצם לאפס פליטות תוך שמונה שנים (זה היעד) או אפילו לצמצם לחצי תוך 18 שנים בלי לרדת ברמת החיים?
אנחנו הרי לא מדברים על דברים שצריכים לקרות בעתיד הרחוק, אלא על דברים שהיו צריכים לקרות לפני חמש או עשר שנים.

4. כל הדיון הזה שייך לאשכול אחר לגמרי.
החלק היחיד שרלוונטי לדיון על ארה"ב (ואפילו לדיון על קפיטליזם בכלל) הוא השאלה שהתחלנו איתה - האם באמת צריך לשבור את המסגרת של האשראי כדי להיות מאושרים.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
שליחת תגובה